Andromeda – kino, jakie znamy : „Matka siedzi z tyłu”.

 


„Matka siedzi z tyłu” to film będący idealnym połączeniem czarnej komedii i kina drogi.

Jón jest mężczyzną w średnim wieku, który mieszka z matką na islandzkiej prowincji. Przez lata kobieta zdominowała tę relację, całkowicie podporządkowując sobie syna. Kiedy matka niespodziewanie umiera, Jón jest zdeterminowany, by wypełnić jej ostatnią wolę, związaną z miejscem pochówku.

Bohater starannie czesze i ubiera zwłoki kobiety, sadza je na tylnym siedzeniu samochodu, w którym znalazło się też miejsce dla ukochanego psa Breżniewa, i wyrusza w długą drogę na drugi koniec kraju. Podróż stanie się dla niego nie tylko formą pożegnania z matką, ale też okazją do przemyślenia ich wzajemnej relacji i wszelkich ograniczeń, jakim przez lata musiał stawiać czoła. To też szansa na nowy start, bo w trakcie drogi do Jóna dociera, że najwyższy czas, by zacząć żyć na własny rachunek.

Pomysł na ten film doświadczony islandzki reżyser Hilmar Oddsson nosił w sobie przez trzydzieści lat. Opowieść o spóźnionym dojrzewaniu i towarzyszeniu zmarłemu w ostatniej podróży została tu przefiltrowana przez pełną czarnego humoru skandynawską wrażliwość. W efekcie powstał film będący idealnym połączeniem czarnej komedii i kina drogi.

Prasa o filmie :

Przyjemnie mroczna komedia drogi o spóźnionym dojrzewaniu. – Wendy Ide, Screendaily

Melancholijna opowieść, łącząca w sobie absurdy codziennego życia z pierwiastkiem surrealizmu. – Amber Wilkinson, Eye for Film

Jest w tym filmie coś bardzo prawdziwego. – Marta Bałaga, Cineuropa

Najdziwniejszy film drogi, jaki kiedykolwiek powstał. – Andrew Murray, The Upcoming

Kraj produkcji: Estonia, Islandia
Czas trwania: 112 min.
Rok produkcji: 2022


Źródło : https://kultura.tychy.pl/