Miejskie miodobranie w Parku Łabędzi w Tychach.

 


11 czerwca o godz. 11.00 w miejskiej pasiece z recyklingu w parku Łabędzi w Tychach odbędzie się miejskie miodobranie. Mieszkańcy Tychów po raz kolejny sprawdzą jak spisały się pszczoły krainki w ulach wykonanych ze zużytych bębnów od pralek. W programie, m.in. wspólne odsklepianie ramek, wirowanie miodu, degustacja i warsztaty edukacyjne.

Podczas miodobrania uczestnicy pod opieką doświadczonego pszczelarza Michała Laska będą odsklepiać, wirować i degustować tyski miód.

 – W czasie warsztatów edukacyjnych opowiemy co łączy pralkę z ulem, dlaczego daszki naszych domów dla pszczół są czerwone oraz dlaczego pszczoły kręcą ósemki w ulu. Uczestnicy miodobrania z bliska zobaczą ul z recyklingu i poznają sekrety świata recyklingu – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Podczas miodobrania uczestnicy będą mogli nie tylko spróbować tyskiego miodu, ale także sporo dowiedzieć się o życiu pszczół, a nawet wykonać własnoręcznie świece.

Miejska pasieka w Parku Łabędzim to efekt współpracy Miasta Tychy, Fundacji Odzyskaj Środowisko, MB Recycling i organizacji Biosystem w ramach projektu Elektryczne Śmieci. W 2021 roku na terenie Tychów umieszczono 18 pojemników na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyte baterie. To właśnie z tych odpadów wyselekcjonowano materiał do budowy ekologicznych uli.

– Pasieka z recyklingu stanęła w naszym mieście jako podziękowanie dla mieszkańców naszego miasta za odpowiedzialne postępowanie z elektroodpadami, ale jest także stałym przypomnieniem o tym, że każdy z nas powinien dbać o środowisko naturalne każdego dnia. W trosce o siebie, swoich najbliższych, ale także przyszłe pokolenia – mówi Hanna Skoczylas – z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

Pierwsze miodobranie połączone z warsztatami o życiu pszczół i sztuce pszczelarskiej, odbyło się w lipcu ubiegłego roku. Zebrano blisko 36 kg miodu, który trafił m.in. do Domu Pomocy Społecznej, Dzienny Dom Pomoc Społecznej „Wrzos”.


Źródło : https://umtychy.pl/