Dni Bierunia i Dożynki 2023.

 


Serdecznie zapraszamy na Dni Bierunia i Dożynki 2023! Tegoroczne obchody będą niezwykle ciekawe i pełne rozmaitych atrakcji. Świętowanie zaczynamy już 8 września, natomiast na bieruńskim Rynku bawić się będziemy w dniach 9-10 września. Przypomnijmy, że w tym roku przeżywamy jubileusz 25-lecia współpracy z naszym czeskim miastem partnerskim Moravsky’m Berounem, dlatego podczas uroczystości pojawią się motywy i elementy czeskie. W ogóle będzie bardzo międzynarodowo, ponieważ przybędzie do nas ponad 20 gości zagranicznych – delegacje czterech miast partnerskich. Do zabawy włączą się również mieszkańcy Moravsky’ego Berouna, którzy przyjadą autobusem, by wspólnie z nami obchodzić Dni Bierunia. Będą mieć dla nas niespodzianki!

Uroczystości zaczynamy 8 września (w piątek). Najpierw odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miejskiej (wydarzenie zamknięte -dla zaproszonych gości), podczas której nadany zostanie tytuł ZASŁUŻONY DLA MIASTA BIERUNIA. Tytuł ten w tym roku otrzymają Henryk Latocha i Chór HARMONIA.

Następnie odbędą się obchody jubileuszu 25-lecia partnerstwa z Moravsky’m Berounem. Na tą część  wydarzenia (godzina 14:00) zapraszamy wszystkich Mieszkańców i Przyjaciół Bierunia. W mini parku przy ulicy Remizowej nastąpi uroczyste odsłonięcie jubileuszowego muralu oraz nadanie nazwy SKWER MIAST PARTNERSKICH.

W piątek (8 września) – jako wydarzenie towarzyszące – odbędzie się plener malarski na Grobli, na który zaprasza Bieruński Ośrodek Kultury.

W sobotę świętujemy na Rynku. Szczegółowy program znajduje się na plakacie. Tutaj mocno obecni będą nasi goście z Moravsky’ego Berouna. O godzinie 16:40 wystąpi czeski zespół MELODICA. To niematerialny dar od naszych przyjaciół zza południowej granicy. Od 14:00 na Rynku funkcjonować będzie czeskie stoisko gastronomiczne, gdzie serwowane będą przez naszych gości czeskie potrawy przyrządzone specjalnie dla nas. Serdecznie zapraszamy. Poczęstunek oczywiście będzie bezpłatny. Do późnego wieczora bawić się z nami będą mieszkańcy Moravsky’ego Berouna, których przyjedzie kilkudziesięciu. Zachęcamy do integracji.

Niezwykle ciekawy program zaplanowany jest na niedzielę, 10 września, kiedy to odbędą się doroczne dożynki miejskie. Świętowanie rozpoczniemy od przemarszu korowodu – start o godzinie 15.00 przy Sanktuarium św. Walentego.O 16.00 nastąpi uroczyste otwarcie Dożynek, „Obrzęd chleba” z udziałem Zespół Folklorystyczny Nowobierunianki oraz Zespół Folklorystyczny „Ściernianeczki”. O 18.00 wystąpi dla nas Grzegorz Poloczek z zespołem, a o 19.45 góralską nutą przywita nas Krywań.Źródło : https://www.bierun.pl/