„Bądź widoczny z FRES” – film edukacyjny [wideo]

 


Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego tyskiej komendy włączyli się do akcji edukacyjnej „Bądź widoczny z FRES”, realizując film wspólnie z przedstawicielami miasta Tychy oraz fundacją FRES. W przedsięwzięciu brali udział także strażacy, ratownicy medyczni oraz placówki oświaty.

Każdy kierowca ma świadomość tego, jak trudno zauważyć pieszego przy złych warunkach pogodowych. Niestety ta świadomość nie zawsze towarzyszy pieszym, a dla nich zderzenie z samochodem ma bardzo często tragiczne konsekwencje.

Naszym celem jest zachęcanie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko poza obszarem zabudowanym. Noszenie odblasków ma duże znaczenie. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, mgła, opady deszczu nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych.

Materiały odblaskowe działają na zasadzie odbijania padającego na nie światła. Pamiętajmy, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Widząc z daleka święcący punkt, kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie pieszego.

Pieszych zachęcamy zatem do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym, ponieważ pozwalają uniknąć tragedii. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Kierującym przypominamy, że omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych w celu przepuszczenia niechronionych uczestników ruchu drogowego czy też wyprzedzanie w rejonie przejściasą rażącymi wykroczeniami w ruchu drogowym oraz ogromnym zagrożeniem dla pieszych, którzy mogą nawet stracić życie w konfrontacji z samochodem. Źródło : https://tychy.policja.gov.pl/