Poeticon : Lubelska Federacja Bardów.

 


Teatr Mały – 24 listopada 2019 r., godz. 17:00

Absolutnie kluczowa formacja artystyczna, w obszarze piosenki literackiej, turystycznej, artystycznej, kabaretowej. Od 20 lat na scenie. Rodowód bierze z Piwnicy pod Baranami. Stawia na wielkie głosy. Na dobrze zgrany chór. Emanuje żywiołowością i ogromną ilością pozytywnej energii.
Ma na koncie 12 płyt i mnóstwo koncertów w Polsce, w Europie, i w USA.
W programie jubileuszowym prezentuje utwory własnego autorstwa, najczęściej „bisowane” przez publiczność, z niewielką domieszką klasyki Leonarda Cohena i Boba Dylana.
Grupa istnieje od 1999 roku. Repertuar LFB składa się z kilkuset piosenek, bardzo różnych w charakterze. To pozwala zaistnieć jej zarówno w salach filharmonii z towarzyszeniem orkiestry jak i zakręcić kilkutysięczną widownią Festiwalu Kultury Ekologicznej. Federacja czerpie wzorce z folkloru Kresów, muzyki klasycznej. Wyjątkowa dbałość o stronę muzyczną (kunsztu dopełniają instrumenty smyczkowe) oraz tekstową doprowadziła do wykształcenia się stałej grupy oddanych fanów w kraju i za granicą. Piosenki Lubelskiej Federacji Bardów, zapadają głęboko w muzyczne ucho.

LFB tak zapowiada swój koncert „Nasze najlepsze” : „… Nasze, bo rzeczywiście zawiera piosenki napisane i skomponowane w ramach działalności tej piwnicy artystycznej ( swoje, swoiste i swojskie zarazem). Najlepsze – bo wybrane ze sporego dorobku działalności formacji. Można powiedzieć, że to publiczność w kraju i poza granicami dokonała wyboru repertuaru na ten koncert. Program potwierdza więc kresowe źródła inspiracji muzycznej, o których mówią krytycy muzyczni. Zawiera też ślady inspiracji muzyką klasyczną”.