Remont tyskiej porodówki.

 


Te ważne i wyczekiwane przez pacjentów zmiany czeka kompleksowa przebudowa, łącznie z wymianą istniejących sieci i instalacji oraz nowym wyposażeniem. To w sumie prawie całe IV piętro Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez, za wyjątkiem odcinka sąsiadującego z Traktem Porodowym, który zmodernizowany został już w 2014 roku.
13 milionów złotych ze środków przekazanych przez miasto Tychy ze względu na rozmiar dotacji podzielone zostały trzy etapy prac, które potrwają rok. Kolejne 4 miliony przekazane Megrezowi przez Sejmik Województwa Śląskiego szpital wyda na nowy sprzęt medyczny dla obu oddziałów. W sumie na podniesienie jakości leczenia i opieki nad pacjentkami ciężarnymi wydanych zostanie ponad 17 milionów złotych.
– Oddział Ginekologiczno-Położniczy to ważne miejsce każdego szpitala, w którym pacjentki przeżywają najważniejsze, najbardziej intymne i najszczęśliwsze chwile w swoim życiu. Chcemy zapewnić im i ich najbliższym maksymalny komfort przeżywania niezwykłego wydarzenia, jakim są narodziny dziecka – mówi Mariola Szulc, Prezes Zarządu Megrez Sp. z o.o. i dodaje… – Dlatego w części położniczej powstaną dwuosobowe sale w tzw. systemie rooming-in dla matek z dziećmi, takie same, jakie istnieją już na wyremontowanym odcinku. Przy każdym pokoju będzie łazienka. To europejski standard i taki zamierzamy wprowadzić na całym oddziale. Na Trakcie Porodowym istniejące obecnie boksy zastąpią znacznie bardziej intymne i przytulne salki porodowe. Jedno osobne pomieszczenie wygospodarujemy dla ojców oczekujących na przyjście na świat swojego dziecka. Łazienki w dalszym etapie zbudujemy również przy salach chorych w części ginekologicznej.
Aparatura medyczna, która trafi na ginekologię i położnictwo, wiąże się z wizją rozwoju oddziału, jaką chce zrealizować ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej , dr n. med. Adam Dyrda. – W opiece nad ciężarną i noworodkiem będziemy dążyć do coraz wyższego standardu porodu i pobytu na oddziale – zapowiada dr Dyrda – Mam tu na myśli przede wszystkim jak największy dostęp do różnych metod znieczulania porodu. Chodzi także o uzupełnienie sprzętu do opieki nad matką i dzieckiem. Jeśli natomiast chodzi o ginekologię, oprócz utrzymania dotychczasowego zakresu zabiegów operacyjnych nowotworów narządu rodnego chcę rozwijać dodatkowo metody leczenia mało inwazyjnego: laparoskopię i histeroskopię oraz nowoczesne metody leczenia operacyjnego wysiłkowego nietrzymania moczu i zaburzeń statyki narządu rodnego kobiety. Wyposażenie sal operacyjnych w nowy sprzęt medyczny urzeczywistnia te plany. Chociaż z moich obserwacji wynika, że już od dawna zakres wykonywanych w szpitalu ginekologicznych zabiegów operacyjnych, zwłaszcza onkologicznych, jest bardzo szeroki. To efekt dużych umiejętności i wiedzy ginekologów, anestezjologów i chirurgów. To także skutek faktu, że szpital posiada duże możliwości lecznicze dzięki posiadaniu Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. W związku z remontem będzie jednak czasowo ograniczona możliwość udzielania pomocy medycznej ciężarnym i rodzącym poniżej 37 tygodnia ciąży.

Ważna zmiana dla pacjentek

Zanim powstanie nowa jakość trzeba się będzie jednak liczyć z pewnymi ograniczeniami związanymi z pracami oddziału. Zwłaszcza pacjentki poniżej 37 tygodnia ciąży, proszone są, na czas remontu, o kierowanie się do innych placówek, m.in.: Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 6 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – Ligocie, Szpitala Powiatowego w Pszczynie, Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 im. Prof. Stanisława Szyszko Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu, Szpitala Zakonu Bonifratrów w Katowicach, Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej, Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu lub Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku – Białej.
Szpitale te zostały już o tym powiadomione i będą przygotowane na przyjęcie tych przyszłych mam, nad którymi opieka (lub ich dziećmi) w Megrezie może być czasowo utrudniona.
Warto jednak znieść chwilowe utrudnienia, bowiem wizja odnowionego oddziału zapowiada się bardzo obiecująco – Powstanie całkiem nowa organizacja sal, inny układ pomieszczeń – wyjaśnia dr n. med. Jarosław Groszko, ordynator Oddziału Neonatologicznego – Utworzymy dużą salę do intensywnej terapii noworodków, która pomieści 8 stanowisk i 2 fotele do kangurowania. Na oddziale pojawi się także nowy sprzęt. Otrzymamy nowe inkubatory i respiratory – wymienia dr Groszko. – Jednak w trakcie remontu będziemy mogli zapewnić opiekę noworodkom urodzonym po 37 tygodniu ciąży niepowikłanej.

Planowany przebieg prac

W I etapie metamorfozę przejdzie skrzydło mieszczące Oddział Neonatologii oraz odcinek położniczy, potem Trakt Porodowy a na końcu część ginekologiczna Oddziału Ginekologiczno-Położniczego.
Po zakończeniu I etapu na Oddziale Neonatologicznym powstaną: dwuosobowy pokój noworodków, pokój noworodków obserwowanych dla sześciu maluchów, pięcioosobowy pokój wcześniaków i ośmioosobowa sala intensywnej opieki noworodka – wszystkie wyposażone w śluzy. Ponadto pojawi się m.in.: nowy pokój pielęgniarski, gabinet diagnostyczno-zabiegowy i pomieszczenia sanitarno-higieniczne.
Na Oddziale Ginekologicznym z kolei zamiast wieloosobowych sal powstanie m.in.: osiem pokoi dla dwóch matek z dziećmi i jeden pokój dla matki z dzieckiem, pięcioosobowy pokój pooperacyjny, gabinet diagnostyczno – zabiegowy i pracownia USG. Wszystkie pokoje pacjentek zostaną wyposażone w pełne węzły sanitarne.
Żeby uzyskać ten efekt, wykonawca musi przeprowadzić m.in.: roboty wyburzeniowe, montażowe i wykończeniowe murarskie, tynkarskie, posadzkarskie z wymianą okien i drzwi; wymianę pionów wodno-kanalizacyjnych i instalacji centralnej ciepłej wody od poziomu technologicznego do V piętra; wykonać nową wentylację oraz klimatyzację; wymienić instalację centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami oraz instalację gazów medycznych, a także wszystkich instalacji elektrycznych, oświetleniowych i teletechnicznych.
W tyskim szpitalu w ubiegłym roku urodziło się ok 1500 dzieci. W kwietniu w Megrezie przyszło na świat 137 dzieci, a w 2019 roku już blisko pół tysiąca.
Megrez przyjmuje rocznie około 80 tysięcy pacjentów z Tychów, ale też innych miast województwa m.in. powiatu bieruńsko-lędzińskiego, Pszczyny, Katowic, Mikołowa. Niecałe 18 000 pacjentów kierowanych jest na leczenie na oddziały, reszta korzysta z porad udzielanych w trybie ambulatoryjnym.

Szpitale, do których mogą się kierować pacjentki poniżej 37 tygodnia ciąży w czasie modernizacji Oddziału Ginekologiczno-Położniczego WSS Megrez w Tychach

– Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 6 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach- Ligocie
– Szpital Powiatowy w Pszczynie
– Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 im. Prof. Stanisława Szyszko Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Zabrze
– Szpital Zakonu Bonifratrów w Katowicach sp. z o.o.
– Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej Sp. z o.o.
– Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu
– Szpital Wojewódzki w Bielsku – Białej


Źródło : http://www.szpitalmegrez.pl/