Zarejestruj dziecko online.

 


Od 1 czerwca rodzic nowonarodzonego dziecka nie będzie musiał już biegać do Urzędu Miasta, by zarejestrować pociechę. Będzie mógł to zrobić w kilka minut, nie wychodząc z domu.

Na zarejestrowanie narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od wystawienia karty urodzenia. Do tej pory mieli tylko jedną opcję – wizyta w urzędzie. Od 1 czerwca mają wybór – pędzić do UM, czy spędzić ten czas z nowym członkiem rodziny.

Wszystko, czego potrzeba, to aktualny Profil Zaufany (jak go otrzymać – dowiedz się na stronie www.umtychy.pl/ profil-zaufany) i kilka minut. Cały system rejestracji dziecka opiera się bowiem na kilku prostych krokach wykonanych na stronie www.obywatel.gov.pl. Znając nazwę szpitala, w którym dziecko przyszło na świat, mając wybrane imię dziecka (najlepiej uzgodnione przez oboje rodziców) i ustalony numer aktu małżeństwa lub urodzenia (jeśli nie jest się w związku małżeńskim) – możemy łatwo i szybko przejść przez cały proces.

W zależności od wybranej podczas rejestracji opcji odpis aktu urodzenia dziecka, powiadomienie o nadanym numerze PESEL potomka oraz zaświadczenie o zameldowaniu zostaną wysłane w wersji elektronicznej lub pocztą w wersji papierowej.


Źródło : TYSKI Informator Samorządowy NR 25/552