Poranek w tyskim Multikinie – „Basia”.

 


Basia – bohaterka znana z książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak – wreszcie na dużym ekranie. Skrzące się humorem i urzekające wnikliwym spojrzeniem przygody pięcioletniej dziewczynki i jej przyjaciół pokazują świat bliski każdej rodzinie.

„Basia” to stworzona przez Zofię Stanecką i Mariannę Oklejak seria książek porównywana przez krytyków do „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren. Tak jak u szwedzkiej pisarki, książki z serii „Basia” opisują codzienność każdego dziecka, nie przesłodzoną i idylliczną, ale prawdziwą – w której między chwilami prawdziwego szczęścia pojawiają też różnego rodzaju dylematy. To bezpretensjonalny i okraszony humorem zapis życia współczesnego przedszkolaka. Dziewczynka poznaje świat, zadaje pytania i bawi się razem ze swoją rodziną i przyjaciółmi.

Reżyserzy serialu, Marcin Wasilewski i Łukasz Kacprowicz, zachowali styl rysunków i poczucie humoru tak charakterystyczne dla książek o Basi. Pokazują w nim świat z perspektywy pełnej ciekawości pięciolatki, dla której wyprawa do zoo, biwak, dzień w przedszkolu, a nawet pobyt w domu z katarem są początkiem niezwykłej przygody. Każdy z prezentowanych pięciu odcinków zaprasza widzów do radosnego świata dziewczynki, która codziennie uczy się czegoś nowego. A to dopiero początek serii, która ma liczyć 13 odcinków.

Cztery odcinki serialu „Basia” wyprodukowanego przez Grupę Smacznego miały swoją festiwalową odsłonę podczas 4. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci w Warszawie i Wrocławiu, gdzie okazały się prawdziwą rewelacją. Do zestawu włączony zostanie nigdzie wcześniej nie prezentowany odcinek pt. „Basia i nowy braciszek”.

Maria Seweryn, ambasadorka „Basi” w kinach, która m.in. użyczyła swojego głosu w audiobookach serii, tak opisuje fenomen „Basi”:

Basia jest jedną z tych postaci, które mogą towarzyszyć nam latami, z którymi dzieci naprawdę się identyfikują. Basia nie jest zbyt naiwna, jest bystra i zadaje pytania, które nurtują najmłodszych. Każda część z serii była u mnie w domu i zapraszała nas do rozmowy. Nie byłoby tak, gdyby dzieci nie czuły, że Basia jest im bliska. Dlatego cieszę się, że doczekała się ekranizacji.

O ekranizacji pozytywnie wypowiada się pisarka Zofia Stanecka, autorka „Basi”, współautorka scenariusza i dialogów serialu:

Byłam bardzo ciekawa tego, czy animacja uchwyci charakter Basi. Myślę, że Basia filmowa jest bliska Basi książkowej, co niezmiernie mnie cieszy. Od samego początku twórcy filmu odnosili się z wielkim szacunkiem do naszej pracy i dali nam ‒ mnie, Mariannie Oklejak i Dorocie Nowackiej, która odpowiada za opracowanie graficzne serii, prawo do czuwania nad integralnością projektu.

Na miesiąc przed premierą kinową serialu, 14 marca br. na półki księgarskie trafiły trzy nowe tytuły Zofii Staneckiej z ilustracjami Marianny Oklejak, w serii „Basia” – „Basia i tablet” oraz wcyklu „Basia i przyjaciele” – „Lula”. Niespodzianką będzie trzeci tytuł, niezwykła książka dla wszystkich miłośników Basi i jej świata, „Basia. Wielka księga słów” – zbiór wyrazów charakterystycznych dla rzeczywistości pięcioletniej bohaterki.

Tradycyjnie już w książkach o Basi pytania i wątpliwości pięcioletniego człowieka zostały potraktowane z należytą powagą, a także z właściwym autorce poczuciem humoru. I jak zwykle są pieczołowicie zilustrowane, w przewrotny, charakterystyczny dla Marianny Oklejak sposób.

„Basia” – odcinki w zestawie kinowym:

  • „Basia i upał w zoo”;
  • „Basia i Anielka”;
  • „Basia i nowy braciszek” (premiera);
  • „Basia i biwak”;
  • „Basia i dziadkowie”

reż. Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz

Polska, 2016-2018, 50′; kategoria wiekowa 4+

Produkcja: Grupa Smacznego, Muzyczne Studio Produkcyjne SPOT, Studio Miniatur Filmowych, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Evergreen Entertainment;
Seria dofinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

Dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

premiera: 14 kwietnia 2018

 

Szczegółowy harmonogram pokazów:

14-15 kwietnia:

2 seanse dziennie, w sobotę i niedzielę o godz. 10:30 i 12:00

Od 23 kwietnia:

1 seans dziennie, w każdą sobotę i niedzielę o godz. 10:30

Długi weekend majowy (od 28 kwietnia do 6 maja) – codziennie, o godz. 10:30

Bilety z Kartą Rodzina do Kina w cenie 13,90 zł / 15,00 / 15,50 zł / 16,90 zł,
w zależności od regionu, można nabyć we wszystkich kasach biletowych kin sieci Multikino i Silver Screen Łódź oraz na stronie www.multikino.pl. Bilety dla widzów dorosłych nieposiadających Karty są w wybranych kinach droższe o 3 zł.

„Poranki” i oferta dla Przedszkoli

Od poniedziałku do piątku, istnieje możliwość zorganizowana pokazów dla grup przedszkolnych w ramach projektu „Moja Pierwsza Wizyta w Kinie” (minimalna grupa to 15 dzieci).

Szczegóły: https://multikino.pl/pl/informacje/szkoly/moja-pierwsza-wizyta-w-kinie

Sponsorem Poranków w Multikinie producent gum Mamba oraz producent soczku Cappy.