AUKSO Koncert Wielkopostny w kościele p.w. błogosławionej Karoliny Kózkówny.

 


Kościół pw. bł. Karoliny Kózkówny – 25 marca 2018 r., godz. 13:30

„Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy to wielkopostna tradycja w kościele pod wezwaniem błogosławionej Karoliny Kózkówny w Tychach.

Oratorium „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” ma formę cyklu siedmiu sonat instrumentalnych, poprzedzonych introdukcją i zwieńczonych brawurowym Il Terremoto (obrazującym trzęsienie ziemi i zmartwychwstanie). Każdą z sonat zapowiada tekst zaczerpnięty z Ewangelii – słowa Chrystusa wypowiedziane przed śmiercią. Podczas niedzielnego koncertu wyrectuje je Paweł Drzewiecki, aktor oraz dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.

Kompozycja jest jednym z późnych dzieł Josepha Haydna, austriackiego kompozytora okresu klasycyzmu, najstarszego z trójki „klasyków wiedeńskich”. Oratorium w swojej pierwszej wersji powstało w roku 1786 i napisane zostało w charakterystycznej dla średniowiecza technice nota contra notam. Oratorium, które wprowadzi nas w misterium Męki Pańskiej, to jedna z najbardziej uduchowionych kompozycji Haydna, uznawana za wyraz wielkiej wiary w Boga kompozytora.

Wykonawcy: AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
Marek Moś – dyrygent
Paweł Drzewiecki – recytacje
Organizatorzy: Miejskie Centrum Kultury

Wstęp wolny.


Źródło : http://umtychy.pl/