Naczynie – wystawa ceramiki w Miejskiej Galerii Sztuki OBOK.

 


Miejska Galeria Sztuki „OBOK” – 9 lutego 2018 r., godz. 18:00

Na ekspozycji będzie można zobaczyć rozmaite formy naczyniowe: patery, misy, czarki, czajniki stworzone z różnorodnych materiałów ceramicznych, indywidualnych dla każdego wystawiającego się twórcy:

Remigiusz Gryt
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Wydziału Ceramiki i Szkła. Dyplom w 1989 roku w pracowni prof. Ireny Lipskiej Zworskiej. Uczestnik wielu wystaw w Polsce oraz kilku wystaw zagranicznych miedzy innymi we Francji i Czechach. Największa kolekcja jego prac znajduje się w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej, gdzie mieszka i prowadzi autorską pracownię ceramiki. Najlepiej odnajduje się w wielkogabarytowych, kilkuelementowych realizacjach rzeźbiarskich. Łączy w nich zgeometryzowaną bryłę z ekspresją malarską, uzyskaną przez mieszanie ze sobą różnorodnych materiałów i technik. Ostatnie prace użytkowe to zainspirowane linią brzegową i głębią oceanu porcelanowe naczynia połączone z wielobarwnymi ułożonymi warstwowo, przenikającymi się masami szamotowymi.

Monika Dąbrowska-Picewicz
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Wydziału Ceramiki i Szkła. Dyplom w 2001 roku, w pracowni prof. Przemysława Lasaka. Laureatka Programu Stypendialnego Ministerstwa Kultury i Sztuki „ Młoda Polska” 2006. Uczestniczka wystaw w Polsce oraz wystaw zagranicznych: we Francji, w Szwajcarii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Brała udział w międzynarodowych plenerach i sympozjach w Polsce : w Bolesławcu i Luboradowie oraz we Włoszech, w La Meridiana International School of Ceramics in Tuscany i we Francji w Biennale de céramique Prévelles-Tuffé. Obecnie mieszka i prowadzi autorską pracownię w Kętach w Małopolsce. Swoje ceramiczne prace traktuje jak przestrzenne obrazy emocjonalne, w których bryła staje się pretekstem do zaistnienia koloru i rysunku. Najnowsze prace to masywne formy obłe zainspirowane organicznymi kształtami kamieni, gdzie funkcja to raczej dodatek nawiązujący do codzienności, niż myśl przewodnia.

Jolanta Herma-Pasińska
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Wydziału Ceramiki i Szkła. Dyplom w 2000 roku w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej i prof. Przemysława Lasaka. Aneks z malarstwa w pracowni prof. Wandy Gołkowskiej. Uczestniczka licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Austrii, Chorwacji i na Słowacji. Laureatka stypendium Ministra Kultury i Sztuki, nagrody Grand Prix ogólnopolskiego konkursu „Sonata ceramiczna”, oraz wyróżnienia w International Biennale of Ceramics Kapfenberg 2011. Współpracuje z galeriami sztuki w Polsce i w Danii. Od kilkunastu lat prowadzi autorską pracownię w Bielsku-Białej. Obecnie jest w trakcie studiów doktoranckich w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego. W ceramice nieustannie poszukuje różnorakich struktur, faktur, ażurów. Perforując powierzchnię ceramiczną, bada wytrzymałość materiału. Jej domeną są duże podświetlane rzeźby ceramiczne.

Adam Sobota
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Wydziału Ceramiki i Szkła. Dyplom w 2000 roku w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej i prof. Przemysława Lasaka. Aneks z malarstwa w pracowni prof. Wandy Gołkowskiej. Uczestnik licznych ceramicznych i interdyscyplinarnych wystaw w Polsce. Jego formy rzeźbiarskie znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, USA oraz Szwecji. W przerwach między realizacjami ceramicznymi, z sukcesami angażuje się w działalność projektową np. I nagroda za serwis internetowy w „Ogólnopolskim konkursie inwencji plastycznej IDEA 2002”, Toruń. Prowadzi autorską pracownię ceramiczną w Przyszowicach pod Gliwicami. Nie przywiązuje się do jednej techniki ceramicznej, lubi różnorodność. Szybko się nudzi wymyślonymi przez siebie projektami, ciągle szuka, zmienia. Dlatego w jego dorobku znajdują się zarówno prace lepione ręcznie, toczone na kole, odciskane czy odlewane. Fascynuje go połączenie sterylnych, prostych form z elementami organicznej nieprzewidywalności.

Wystawa potrwa do 3.03.2018r.