Adam Bielecki honorowym obywatelem miasta Tychy ?

 


Radni klubu Inicjatywa Tyska mają zamiar zwrócić się do prezydenta Andrzeja Dziuby o nadanie honorowego obywatelstwa miasta Tychy himalaiście Adamowi Bieleckiemu – jednemu z bohaterów akcji ratunkowej na Nanga Parbat sprzed kilkunastu dni.

Jesteśmy dumni, że w zespole bohaterskich ratowników znalazł się urodzony w Tychach Adam Bielecki – alpinista, himalaista, pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięczników Gaszerbrum i Broad Peak, zdobywca K-2 i Makalu, który w 2012 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Tychy w dziedzinie sportu – czytamy we wniosku, który 6 lutego ma trafić na biurko prezydenta Andrzeja Dziuby.

– Chcemy, by ten symboliczny gest był wyrazem szacunku i podziwu dla Adama Bieleckiego oraz formą podziękowania za szlachetny gest niesienia pomocy innym – mówi radna Lidia Gajdas z klubu Inicjatywa Tyska.

Wniosek o przyznanie honorowego obywatelstwa Tychów trafia w formie uchwały pod obrady Rady Miasta i jest przyjmowany większością głosów. Do tej pory takim zaszczytem uhonorowano m.in. ks. abp. Damiana Zimonia, założyciela i szefa orkiestry Aukso Marka Mosia i wybitnego socjologa prof. Marka Szczepańskiego.

Adam Bielecki urodził się w Tychach i tutaj – w jednym z bloków na osiedlu „B” – się wychował. Od kilku lat mieszka w Krakowie.


Źródło : TYSKI Informator Samorządowy NR 4/531