Autobusy elektryczne trafią na tyskie drogi.

 


29 grudnia 2017 r. w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisano umowę na finansowanie zakupu pojazdów elektrycznych. Podpisy złożyli przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z umowy wynika, że do 2020 roku na ulice wielu miast w Polsce, trafi 1000 autobusów elektrycznych.

Wicepremier-minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin powiedział, że celem jest, aby Polska stała się europejskim liderem w produkcji autobusów bezemisyjnych. „Uważam, że mamy potencjał, zarówno naukowy, jak i gospodarczy, pozwalający nie doganiać świat w innych dziedzinach, ale wyprzedzać świat” – mówił wicepremier.

Pierwsze z nowych autobusów elektrycznych mają trafić na Śląsk. Przedstawiciele Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podpisali dzisiaj umowę na zakup 300 bezemisyjnych pojazdów. Liczba ta, będzie stanowić 1/3 całej dostępnej floty do obsłużenia pasażerów w regionie. Autobusy trafią do największych miast, gdyż obsługują one najwięcej połączeń, mowa o Katowicach, Tychach i Sosnowcu. Oprócz Śląska, autobusy trafią między innymi do Warszawy, Zielonej Góry, Lublina, Stalowej Woli, Leszna i Rzeszowa. Dodatkowo w miastach w których pojawi się flota elektrycznych autobusów, zostanie wybudowana infrastruktura służącą do naładowania pojazdów. Bezemisyjne autobusy dla polskich miast będą kosztować 2,2 miliarda złotych.

Znaczną część autobusów, będą stanowić Solarisy Urbino Electric. Firma informuje, że to niezwykle ciche, całkowicie bezemisyjne pojazdy, które gwarantują niskie koszty eksploatacji.


Źródło : http://dobrapogoda24.pl/