Rozłam w polskim futbolu amerykańskim stał się faktem. Tychy Falcons w nowej lidze ?

 


Panthers Wrocław razem z czterema innymi klubami (Tychy Falcons, Seahawks Gdynia, Lowlanders Białystok, Warsaw Sharks) w ostatnich tygodniach podjęły decyzję o wystąpieniu z Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego i założeniu własnej ligi oraz związku sportowego. We wtorek na Stadionie Olimpijskim 21 klubów będzie dyskutować o przyszłości ligi w ramach EFA, która zostanie podzielona na trzy dywizje. Siedzibą Ekstraklasy będzie Stadion Olimpijski, gdzie swoje biura mają Panthers.

Ekstraklasa Futbolu Amerykańskiego będzie organizatorem rozgrywek odbywających się pod egidą nowego związku sportowego – jeszcze w tym roku dokumenty w tej sprawie zostaną złożone w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

– To inicjatywa pięciu najsilniejszych klubów w Polsce. Przyszedł czas na zmiany. Przez lata futbol uznawano za najszybciej rozwijający się sport w kraju i rzeczywiście tak było. Jednak od dwóch lat – od finału we Wrocławiu – schodzimy w dół. Na mecze nie przychodzi więcej kibiców. Chcemy stworzyć ligę, która będzie działać, jak w innych dyscyplinach sportu. Powstanie związek będący nadrzędnym podmiotem dla dyscypliny, lecz sama liga będzie odrębnym bytem – produktem, z jakim można wyjść do sponsorów – opowiada Jakub Głogowski, wiceprezes Panthers Wrocław.

EFA ma składać się docelowo z 18 drużyn, lecz ich liczba może ulec zmianie. Wszystko zależy od zainteresowania pozostałych klubów zrzeszonych obecnie w ramach Stowarzyszenia Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego. Inicjatorzy są jednak dobrej myśli – uważają, że nowy futbolowy projekt jest bardzo atrakcyjny. Oprócz ligi seniorskiej pojawią się rozgrywki juniorskie oraz tzw. „Liga rozwojowa” dla nowych zespołów. To oferuje obecna liga PLFA i nikt z organizatorów nowych rozgrywek nie wyobraża sobie rezygnacji np. z turnieju młodzieży. Bardzo ważna jest również zasada „Jedno miasto, jedna drużyna” – EFA nie chce dopuścić, żeby w najwyższej klasie rozgrywkowej było kilka drużyn z jednego miasta. Wpływa to na poziom organizacyjny i sportowy klubów. Przykład Panthers Wrocław pokazuje, że połączenie drużyn (Giants i Devils) może prowadzić do powstania zespołu, z jakim trzeba liczyć się nie tylko w Polsce, ale i Europie. Panthers uznawani są za jedną z 10 najlepszych drużyn Starego Kontynentu.

Co czeka nową ligę? Inicjatorzy zakładają, że do 6 listopada zostanie zamknięta lista klubów, jakie wezmą udział w pierwszym sezonie walki o mistrzostwo Polski. Pierwszą kolejkę ligową zaplanowano na weekend 24/25 marca przyszłego roku. Finał we Wrocławiu odbędzie się 14 lub 15 lipca. W planach jest również organizacja Meczu Gwiazd, reprezentacji Polski seniorów i U-19.

W tym samym czasie w Warszawie odbyło się walne zgromadzenia Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego, organizatora „Topligi”. Nowym prezesem PZFA został Przemysław Kazaniecki. – Przed nami dużo ciężkiej pracy w niełatwych warunkach. Skład i umiejętności członków zarządu dają gwarancję utrzymania bardzo szybkiego tempa rozwoju futbolu amerykańskiego w Polsce. Wszyscy czujemy odpowiedzialność, jaka na nas spoczywa. Jesteśmy gotowi na wyzwania – powiedział nowy prezes. Jak zapowiedziano – nowy sezon Topligi i niższych lig ma wystartować na wiosnę. Nie wiadomo, w jakim składzie.


Źródło : http://www.gazetawroclawska.pl/