Zakończył się warty ponad 24 mln zł remont dwóch kluczowych oddziałów w tyskim Szpitalu Megrez.

 


Tyski szpital zakończył warty ponad 24 mln zł remont dwóch kluczowych oddziałów zabiegowych: Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej oraz Oddziału Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narządu Ruchu. To jedna z największych inwestycji placówki w ciągu ostatnich lat, dzięki której pacjenci zyskali nowoczesne i komfortowe warunki pobytu. Na jednym z wyremontowanych Oddziałów powstała jedyna w Polsce dźwiękosfera. Wraz z oddaniem Oddziałów, zakończyła się także modernizacja instalacji CO w całym bloku leczniczym i łóżkowym.

Szpital Megrez od wielu lat konsekwentnie się rozwija, realizując liczne inwestycje podnoszące jakość opieki medycznej dla mieszkańców miasta i okolic. Tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy szpital uruchomił zmodernizowany Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, skutecznie wznowił działalność Oddziału Neurologii oraz zakończył gruntowny remont dwóch kolejnych Oddziałów: Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej oraz Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narządu Ruchu.

– Zakończenie kompleksowej modernizacji dwóch niezwykle ważnych oddziałów to dla nas bardzo ważny moment. Jest to jedna z największych inwestycji w historii placówki. Przebudowa oddziałów pozwoliła na ich pełne dostosowanie do wymogów nowoczesnej ochrony zdrowia i zapewniła pacjentom komfortowe warunki pobytu w tyskiej placówce. To nie koniec zmian w naszym szpitalu. Planujemy w przyszłości realizację kolejnych inwestycji, w tym uruchomienie w miejscu obecnej Izby Przyjęć Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, remont kolejnych oddziałów oraz modernizację lub budowę nowego bloku operacyjnego. Realizacja tych ambitnych planów zależy od wielu czynników, głównie zapewnienia źródeł finansowania – mówi Mariola Szulc, Prezes Szpitala Megrez w Tychach.

Remont trwał 1,5 roku, a wartość całego projektu wyniosła 24,069 mln zł, z czego miasto Tychy – właściciel spółki Megrez – przekazało z budżetu na ten cel 23,739 mln zł. Pozostałą kwotę szpital pokrył ze środków własnych.

– Te inwestycje to odpowiedź na pytanie, które często mieszkańcy zadają podczas spotkań. Na co idą moje podatki, które płacę w Tychach? Właśnie m.in. na remonty oddziałów w szpitalu. Przeznaczyliśmy 24 miliony złotych na to, by te oddziały wyglądały nowocześnie, światowo. Krok po kroku, piętro po piętrze remontowane są kolejne oddziały, w które miasto zainwestowało łącznie już ponad 100 mln złotych. Wierzę, że nowo wyremontowane oddziały będą służyć zarówno potrzebującym mieszkańcom, jak i dadzą komfort pracy kadrze medycznej – mówi Maciej Gramatyka, Prezydent Tychów.

Jedyna w Polsce dźwiękosfera dla Pacjentów

Pierwszy z oddziałów, który otrzymał zupełnie nowe oblicze to Oddział Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narządu Ruchu. To właśnie tu trafiają pacjenci m.in. po wypadkach komunikacyjnych, z urazami takimi jak złamania czy pęknięcia, a także osoby z osteoporozą czy innymi zwyrodnieniami narządu ruchu. Domeną specjalistów pracujących w Oddziale są zabiegi endoprotezoplastyki stawu biodrowego, kolanowego oraz ramiennego, których łącznie wykonuje się tu nawet kilkaset rocznie.

Oprócz nowoczesnego i komfortowego wyposażenia na Pacjentów oddziału czeka zupełna nowość. Pierwsza tego typu w szpitalu w Polsce, pionierska instalacja dźwiękosfery. Na czym będzie polegać?

W każdej sali chorych oraz pozostałych pomieszczeniach Oddziału zostały zainstalowane głośniki, z których niebawem pacjenci oraz kadra usłyszą kojące dźwięki, wpływające pozytywnie na samopoczucie organizmu. Nie będzie to jednak radiowęzeł z muzyką klasyczną czy zapętloną muzyką relaksacyjną, a generatywne kombinacje dźwięków, komponowane przy użyciu specjalnego algorytmu.

Jak podają wykonawcy projektu, Fundacja Soundscape, instalacja ma być niejako przestrzenią i dyfuzorem pomiędzy ciszą panującą w salach pacjentów a naturalnym, codziennym hałasem oddziału. Każda z sal, w której leżą chorzy będzie osobną sekcją, w której usłyszymy inne dźwięki, a jeszcze inne – na korytarzu oddziału.

Co istotne, muzyka będzie powstawać za pomocą specjalnej aplikacji do programowania dźwięku na bazie istniejących już nagrań i efektów oraz zgodnie z ustalonym scenariuszem. Algorytm będzie tworzyć niespotykane i jedyne w swoim rodzaju kompozycje, które nigdy się nie powtórzą, a jednocześnie będą przyjemne dla ucha, pomagając w relaksie i rekonwalescencji. To szczególnie istotne z punktu widzenia chorych, którzy niejednokrotnie spędzają w szpitalu długie dni i tygodnie. Dźwiękosferę będzie można zaprogramować zgodnie z zegarem, porami dnia oraz na bieżąco modyfikować kompozycje, jakie usłyszą pacjenci.

Sponsorem instalacji jest firma Zonda Krypto, a za wdrożenie i wykonanie odpowiada śląska Fundacja Soundscape.

– Zmieniło się wszystko. Cały oddział ma kompletnie nową infrastrukturę. Wszystkie stanowiska są zaopatrzone w gazy medyczne, każda z sal posiada bezpieczną dla chorych wentylację mechaniczną oraz węzeł sanitarny. Co więcej, zainstalowaliśmy innowacyjny system terapii dźwiękiem. Na każdej sali chorych jest zamontowane źródło dźwięku, z którego można usłyszeć kojące i uspokajające kompozycje, projektowane za pomocą specjalnego algorytmu. Możemy z dumą powiedzieć, że jest to rozwiązanie kompletnie innowacyjne, bo pierwsze w Polsce, a być może i na świecie – mówi lek. Mateusz Hanslik, Dyrektor ds. Medycznych, Ordynator Oddziału Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narządu Ruchu

Nowoczesna chirurgia w Tychach

Drugi z wyremontowanych oddziałów to Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. Specjaliści z Oddziału realizują liczne operacje z zakresu chirurgii jelit, wątroby, żołądka, trzustki oraz wiele innych zabiegów, takich jak operacja wyrostka robaczkowego, leczenie żylaków i zakrzepów czy powikłania cukrzycowe. Poddany gruntownej przebudowie oddział został wyposażony w nowoczesne sale, z których każda posiada wygodne, elektrycznie sterowane łóżka oraz osobną łazienkę. Nad chorymi opiekę sprawuje wykwalifikowany zespół lekarzy i pielęgniarek.

– Przede wszystkim, na oddziale poprawił się komfort pobytu dla naszych pacjentów oraz komfort pracy kadry medycznej. Zwiększyliśmy liczbę sal chorych, z której każda posiada własny węzeł sanitarny. Zmieniliśmy gruntownie wystrój całego oddziału tak, aby wywoływał pozytywne emocje i skojarzenia, wpływając tym samym na proces powrotu do zdrowia – mówi dr hab. n. med. Bogdan Chmiel, Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.

Szpital Megrez rozwija się dla mieszkańców

Tylko w ostatnich trzech latach Szpital Megrez w Tychach zrealizował szereg inwestycji podnoszących jakość usług medycznych i komfort pobytu pacjentów. Pomimo trwającej pandemii w 2021 roku otwarto zmodernizowany Oddział Ginekologiczno-Położniczy, Porodówkę oraz Oddział Neonatologiczny. W 2021 roku zainstalowano także wielką myjkę do dezynfekcji sprzętu szpitalnego, oraz zakupiono szereg urządzeń medycznych, takich jak aparaty do tlenoterapii, kardiomonitory i wiele innych urządzeń ratujących zdrowie i życie.

W 2022 roku dobiegła końca termomodernizacja budynku szpitala, której efektem jest m.in.: nowoczesny, atrakcyjny wygląd placówki, a latem tego samego roku na dachu Szpitala Megrez pojawił się neon, dzięki któremu budynek szpitala jest jeszcze lepiej widoczny z daleka.

W 2024 roku w placówce zakończono kolejne duże inwestycje – remont Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego, a teraz Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej oraz Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narządu Ruchu. Szpital organizuje także wiele akcji dla Pacjentów – w tym dni otwarte Porodówki, które organizowane są cyklicznie i cieszą się dużym zainteresowaniem wśród rodziców.


Źródło : https://umtychy.pl/