Tyska Gala Kultury – Aukso i Motion Trio.

 


Pełniący funcję prezydenta Miasta Tychy Maciej Gramatyka zaprasza do wzięcia udziału w gali, podczas której uhonoruje artystów i aktywistów, którzy w ostatnim czasie wnieśli wiele w rozwój kulturalny naszego miasta.

Osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, popularyzacja kultury, a także ochrony kultury są zasługami umożliwiającymi zdobycie nagrody Prezydenta Miasta Tychy w dziedzinie kultury. Prezydent przewiduje również przyznanie tytułu „Tyskiego Ambasadora Kultury” osobie, która w sposób szczególny promuje miasto Tychy, poprzez własny dorobek artystyczny o szczególnym znaczeniu w wymiarze ponadlokalnym.

Każdy mieszkaniec Tychów może złożyć wniosek, w którym zaproponuje osobę, lub podmiot mający siedzibę na terenie miasta Tychy, których działalność w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury w znaczący sposób wiąże się z naszym miastem lub sprawia, że jest ono rozpoznawalne w kraju lub za granicą. Nabór wniosków trwa do 1 marca 2024 roku.

Tyska Gala Kultury podzielona będzie na dwie części. Rozpocznie się krótkim, około 15 minutowym segmentem o charakterze oficjalnym, podczas którego poznamy laureatów, po czym nastąpi uroczyste wręczenie nagród. Podczas drugiej części – artystycznej odbędzie się godzinny koncert AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy z udziałem zespołu Motion Trio, którego koncerty to muzyczne spektakle, przełamujące tradycyjne postrzeganie akordeonu.

Motion Trio założone i prowadzone jest przez Janusza Wojtarowicza. Jest to trio, które od niemal trzech dekad poszerza granice muzyki akordeonowej. „To nie jest akordeon twojego dziadka, ani nawet ojca” – pisał o Motion Trio recenzent amerykańskiego magazynu „Jazz Times”. – „Ich arsenał ma siłę rażenia, która może konkurować z organami rurowymi, ale też elektronicznie generowanym techno”.

Koncertowali w 41 krajach świata, współpracowali m.in. z Krzysztofem Pendereckim, Henrykiem Mikołajem Góreckim, Wojciechem Kilarem, Bobbym McFerrinem i Tomaszem Stańką, nagrywali płyty z Michaelem Nymanem i raperem L.U.C., a w Tychach podczas Gali Kultury wystąpią wspólnie z AUKSO – Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy, z którą zaprezentują muzykę Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara oraz autorskie kompozycje członków zespołu.

Skład koncertowy:
AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
Marek Moś – dyrygent
Motion Trio:
Janusz Wojtarowicz – akordeon
Marcin Gałażyn – akordeon
Paweł Baranek – akordeon

Bilety w cenie 60 zł dostępne są na stronie ticketmaster.pl.


Źródło : https://kultura.tychy.pl/