Odsłonięcie muralu Marii Curie-Skłodowskiej w Tychach.

 


Zapraszamy na uroczyste odsłonięcie muralu i powitanie Marii Curie-Skłodowskiej w Tychach – spotkacie ją jednak nie tylko na ścianie, ale także przechadzającą się wokół szkoły tuż przed otwarciem.
Spotykajmy się we wtorek, 7 listopada 2023 o godz. 10.00 przy muralu (Tychy, os. C, przy Szkole Podstawowej nr 11 w Tychach, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 4).
„Niczego w życiu nie należy się bać,
należy to tylko rozumieć”
– M. Curie-Skłodowska
Te słowa przewodzą nauce, a tej tym razem składają hołd artyści duetu „Czary-Mury”, Marta Piróg i Marek Grela, autorzy malarsko-ceramicznego muralu przedstawiającego dwukrotną noblistkę – Marię Curie-Skłodowską.
Mural powstał na elewacji Szkoły Podstawowej nr 11 w Tychach, której patronuje właśnie Curie. Z tego też powodu to właśnie tej naukowczyni poświęcone jest to nietypowe dzieło sztuki, będące także jednym z elementów świętowania jubileuszu 65-lecia szkoły przypadającego właśnie w tym roku.
Sama Maria Curie-Skłodowska była uparta, odważna i bezkompromisowa – w życiu prywatnym i pracy zawodowej. To pierwsza kobieta, która dostała się na wydział fizyki paryskiej Sorbony i jej pierwsza wykładowczyni, a także… jedna z pierwszych pań, która zrobiła prawo jazdy.
Nauka napędzała Curie-Skłodowską do pionierskich działań – mobilność pozwoliła jej zorganizować pierwsze objazdowe pracownie RTG służące diagnostyce rannych żołnierzy, a ścisły umysł i dociekliwość doprowadziły do przełomowych dla medycyny odkryć w dziedzinie fizyki.
Została pierwszą laureatką Nagrody Nobla, w dodatku jako pierwsza osoba na świecie otrzymała to wyróżnienie dwukrotnie – w dziedzinie fizyki za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości (wraz z P. Curie i H. Becquerelem) i z chemii za odkrycie polonu i radu.