Andromeda – kino jakie znamy : „Sundown”.

 


Pasaż Kultury Andromeda – 25.09.2023 r., godz. 18.00

Wstęp wolny.

Najnowszy film Michaela Franco – laureata nagrody za najlepszy scenariusz 68. MFF w Cannes („Opiekun”) oraz Srebrnego Lwa 76. MFF w Wenecji („Nowy porządek”) był objawieniem festiwalu w Wenecji.
„Sundown” w zaskakujący sposób łączy thriller z love story, gwałtowne zwroty akcji łagodząc czułą melancholią. Opowieść o wakacjach w Acapulco przybierających nieoczekiwany obrót pełna jest narracyjnych zakrętów, za którymi czekają nagłe objawienia, chwile grozy, oszałamiające zachody słońca i radykalne decyzje. Alice (Charlotte Gainsbourg) i Neil (Tim Roth) spędzają urlop w słynnym meksykańskim kurorcie. Luksusową sielankę przerywa niespodziewany telefon, który zmusi ich do zmiany planów, a w głowie Neila pojawi się pokusa, by całkowicie zmienić swoje życie. Rozgrywający się pomiędzy luksusem i nędzą, przywilejem i jego brakiem, pełnią życia i jego zachodem „Sundown” stawia najważniejsze pytania o to, co naprawdę czyni nas szczęśliwymi. Pieniądze? Miłość? Więzi? A może ich brak? „Sundown” to kolejne po „Opiekunie” ekranowe spotkanie Michela Franco z Timem Rothem, dla którego to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych ról w dorobku. Jego Neil do końca nie zdradza swoich tajemnic, w czym wspiera go reżyser, zwodząc nas i myląc tropy. I o tym także jest „Sundown”: o pozorach, którym chętnie ulegamy, oceniając zamiast dociekać prawdy i zbyt łatwo biorąc piekło za raj.
Na film zapraszamy 25 września o godz. 18:00 w ramach cyklu Andromeda – kino, jakie znamy. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Ociepa.
Wstęp wolny!