Okno na kulturę – „Aukso w fotografii”.

 


Zapraszamy na wernisaż fotografii do Okna na kulturę w Gemini Park Tychy, który odbędzie się 21 września z udziałem autora oraz duetu artystów SIDOR & KIER, którzy odpowiadać będą za oprawę muzyczną tego wydarzenia.

Tematem prezentowanych na wystawie fotografii jest AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy w reportażowym ujęciu zarówno z koncertów, jak i prób oraz zza kulis.

Podczas wernisażu wystąpi Duet SIDOR & KIER, który tworzą: Marcin Sidor – skrzypek AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy oraz Robert Kier – akordeonista solista, kameralista oraz m.in. pierwszy muzyk Zespołu Akordeonistów Miasta Ruda Śląska. Muzycy współpracują ze sobą od trzech lat. W tym czasie zagrali szereg koncertów w kraju oraz poza jego granicami (Niemcy, Szwajcaria, Francja).

Grzegorz Krzysztofik z wykształcenia jest magistrem Zarządzania Przedsiębiorstwem Europejskim. Tytuł ten zdobył w Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania im gen. Jerzego Ziętka. Od młodości jest związany z życiem kulturalnym Tychów. Obecnie spełnia się jako muzyk amator, organizator wydarzeń kulturalnych oraz dokumentalista życia kulturalnego miasta Tychy i okolic.

Jest założycielem zespołu WIANO, który w nowatorski sposób łącząc współczesne formy muzyki promował śląskie pieśni i melodie. Grzegorz Krzysztofik jest również pomysłodawcą oraz współorganizatorem cyklu koncertów oraz warsztatów pod nazwą „Wiano Festiwal”, które odbywały się w latach 2016-2019.

Po zawieszeniu działalności muzycznej zespołu Grzegorz Krzysztofik skupił swoje siły twórcze przede wszystkim na fotografii koncertowej, teatralnej, ulicznej i reportażowej. Obecnie jest akredytowanym fotografem przy AUKSO – Orkiestrze Kameralnej Miasta Tychy. Realizuje projekty fotograficzne również z Teatrem Małym w Tychach, Teatrem Rozbark w Gliwicach, Teatrem APart w Katowicach oraz Muzeum Miejskim w Tychach. Oprócz tego jest instruktorem podczas warsztatów fotograficznych „Zlotu Pasjonatów Fotografii” organizowanego przez portal Cudzechwalicie.pl, stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury oraz członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

Najważniejsze sukcesy fotograficzne:

2018:

 1. „Tychy Press Photo” – I miejsce w kategorii „Najlepsze zdjęcie wykonane w Tychach”.
 2. „Psychofan” – autorska wystawa fotograficzna dokumentująca koncerty orkiestry AUKSO.

2019:

 1. „Tychy Press Photo” – I miejsce w kategorii „Reportaż”.
 2. „eduDANCE” – długoterminowy projekt dokumentujący pracę niepełnosprawnych dzieci nad spektaklem teatralnym. Projekt zakończony indywidualną wystawą fotograficzną.

2020:

 1. „Tychy Press Photo” – I miejsce w kategorii „Reportaż”.
 2. „Tychy Press Photo” – I miejsce w kategorii „Najlepsze zdjęcie wykonane w Tychach”.
 3. „Obiektywnie Śląskie” – III miejsce w kategorii „Reportaż”.
 4. „Ślady” – album fotograficzny wydany w ramach otrzymanego Stypendium w dziedzinie kultury, finansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

2021:

 1. „Wystaw się w Krośnie”, Nocne Teatralia Strachy – Festiwal Sztuk Alternatywnych – główna nagroda, wystawa „Śląsk Taneczny”.
 2. „Śląsk Taneczny” – długoterminowy projekt zakończony wydaniem albumu fotograficznego.

2022:

 1. „Tychy Press Photo” – I miejsce w kategorii „Najlepsze zdjęcie”.
 2. „W Obiektywnie 2021” – III miejsce w konkursie organizowanym przez Ośrodek Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień.
 3. „Takie jest życie, taki jest świat” Karlino 2022 – III miejsce w konkursie organizowanym przez Karliński Ośrodek Kultury.
 4. „Śląsk Taneczny” – wystawa indywidualna organizowana przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach w Oknie na kulturę w Gemini Park Tychy.
 5. „Miasto Moje A W Nim…” – wystawa indywidualna w Spółdzielczym Domu Kultury „Tęcza” w Tychach, poświęcona miastu Tychy.
 6. „Stany” – wystawa indywidualna z okazji Dni Integracji w Knurowie.
 7. Zakończenie kursu III stopnia organizowanego przez ZPAF okręg śląski.

2023:

 1. Członkostwo w Związku Polskich Artystów Fotografików.
 2. „Sztos” – I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym organizowany przez Dom Kultury w Pleszewie.
 3. „W obiektywie 2022” – III miejsce w konkursie fotograficznym organizowanym przez Ośrodek Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień im. Bogdana Jareckiego w Kaliszu.
 4. „Świat w roku 2022” – II miejsce oraz Srebrny Medal Fotoklubu RP w konkursie fotograficznym organizowanym przez Stowarzyszenie Myślenickiej Grupy Fotograficznej.

Foto. Grzegorz Krzysztofik

Wystawa potrwa do 31.12.2023 r.


Źródło : https://kultura.tychy.pl/