Nowa część Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego otwarta.

 


W czwartek 7 września uroczyści otwarto nowo wybudowaną część Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Tychach.

W nowej części powstały m.in.: gabinety lekarskie, sale do rehabilitacji oraz strefa relaksacyjna.

Do tej pory w budynku OREW mogły przebywać osoby tylko do 25. roku życia. W ośrodku przebywają aktualnie 52 osoby z różnym stopniem niepełnosprawności. Kolejne 25 to niepełnosprawni dorośli, którzy do tej pory korzystali ze Świetlicy Terapeutycznej Stowarzyszenia, która mieści się w pomieszczeniach należących do parafii św. Benedykta przy ul. Nałkowskiej. Od września osoby te będą przebywać w naszym ośrodku przy al. Niepodległości.

Ponadto, w tyskim OREW znajduje się punkt wczesnej interwencji, do którego rocznie trafia ok. 150 dzieci w wieku od 0-7 lat z zaburzeniami rozwojowymi lub z podejrzeniem wystąpienia tych zaburzeń. Ośrodek podkreśla, że jego działalność jest bezpłatna dla podopiecznych. Utrzymuje się on z dotacji celowych, które starczają jedynie na jego bieżące potrzeby.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 12 mln zł. W jego ramach dobudowano nowe parterowe skrzydło budynku o powierzchni ponad 1600 mkw. W nowej przestrzeni powstały m.in.: gabinety lekarskie, sale do rehabilitacji, strefa relaksacyjna, gabinet hydroterapii, kuchnia treningowa, pracownie warsztatowe oraz pomieszczenia techniczne i gospodarcze. Wyremontowano także elewację istniejącego budynku, a w ogrodzie ośrodka powstała spacerowa ścieżka z przepuszczalnej dla wody nawierzchni mineralno-żywicznej. Ośrodek zadbał również o tereny wokół budynku, na którym znalazły się nowe nasadzenia drzew i krzewów.