Jesienna korekta rozkładu jazdy Kolei Śląskich.

 


Koleje Śląskie wprowadziły dzisiaj (3 września 2023) nowy rozkład jazdy. Będzie on obowiązywał od 3 września do 11 listopada i ze względu ma remonty linii kolejowych przewiduje częste korekty w kursowaniu pociągów.

Remonty linii kolejowych w woj. śląskim będą od września wiązały się ze zmianami kursowania pociągów; dotyczą one m.in. odcinków linii Częstochowa – Katowice – Gliwice czy Katowice – Bielsko-Biała. Nadal niedostępne będzie połączenie Katowice – Bytom – Tarnowskie Góry.

Na linii do Rybnika od 3 września, po zakończeniu prac remontowych, pociągi ponownie będą zatrzymywały się na przystanku Rybnik Paruszowiec.

Na połączeniu z Gliwic, przez Knurów, Rybnik, Skoczów, Ustroń do Wisły Głębiec od 3 września Koleje Śląskie rozpoczną obsługę przystanku Warszowice. Przy nowych peronach będą się zatrzymywały pociągi Sprinter Kubalonka.

W połowie października rozpocznie się realizacja zadań związanych z modernizacją magistrali E65 na odcinku od Będzina przez Katowice do Zebrzydowic: w pierwszej kolejności roboty będą prowadzone na szlaku Kobiór – Pszczyna, a na odcinku Będzin – Katowice Zawodzie rozpoczną się prace przygotowawcze.

12 października rozpoczną się prace przygotowawcze do modernizacji katowickiego węzła kolejowego. Będą one polegały na budowie torów tymczasowych, umożliwiających prowadzenie ruchu w kolejnych etapach. W pierwszej kolejności przez dwa tygodnie zostanie zamknięty jeden tor na szlaku Będzin – Sosnowiec Główny, co poskutkuje zmianami w godzinach odjazdu, a także wydłużeniem czasu przejazdu dla pociągów jadących w kierunku Katowic.

16 października rozpocznie się kolejny etap modernizacji magistrali E65. Pociągi będą kursowały po jednym torze na odcinku Kobiór – Pszczyna. W rozkładzie jazdy zostały ujęte ograniczenia prędkości dla pociągów jadących w kierunku Katowic. Godziny odjazdu niektórych pociągów zostaną przesunięte.

Od 27 października ograniczenia będą obowiązywały między stacjami Sosnowiec Główny i Katowice Zawodzie, co wiąże się z kolejnymi zmianami rozkładu. Pomimo utrudnień udało się niemal utrzymać dotychczasową liczbę połączeń – w dni robocze została odwołana jedna wieczorna para z Katowic do Dąbrowy Górniczej Ząbkowic. W celu utrzymania przesiadek część pociągów będzie kursowała w zmienionych relacjach, m.in. wybrane pociągi Sprinter będą kursowały z Gliwic do Częstochowy. Wraz z końcem wakacji KŚ zawieszą obsługę przystanku Dąbrowa Górnicza Pogoria.

Prowadzone remonty spowodują zawieszenie postojów na przystanku Bielsko-Biała Północ, ale bilety KŚ będą honorowane w liniach autobusowych umożliwiających dojazd do okolic tych przystanków. W dniach 4-8 września oraz 9-11 października rozkład jazdy wybranych pociągów będzie wariantowany ze względu na planowane ograniczenia przepustowości na szlaku Czechowice-Dziedzice Południowe – Bielsko-Biała Główna

W godzinach nocnych są planowane przerwy w ruchu wymagające uruchomienia komunikacji zastępczej. Nocne pociągi zostaną zastąpione przez autobusy: od 4 do 10 września na odcinku Pszczyna – Bielsko-Biała Główna, od 2/3 do 13/14 października na odcinku Milówka – Zwardoń oraz od 16/17 do 27/28 października na odcinku Rajcza – Zwardoń.