We wrześniu startuje TAURON Hokej Liga i TAURON Liga Hokeja Kobiet.

 


TAURON, największy dostawca energii elektrycznej w kraju został partnerem tytularnym Polskiej Hokej Ligi i Polskiej Ligi Hokeja Kobiet. Począwszy od sezonu 2023/2024, czyli już od września, najwyższa męska klasa rozgrywkowa będzie nosiła nazwę TAURON Hokej Ligi, a kobieca TAURON Ligi Hokeja Kobiet. We wtorek, 29 sierpnia prezesi spółek TAURON Polska Energia i PIHED, która organizuje krajowe rozgrywki ligowe, oficjalnie zainaugurowali czteroletnią współpracę na najnowocześniejszym w Polsce Stadionie Zimowym w Sosnowcu.

TAURON został sponsorem Polskiego Komitetu Olimpijskiego i w ramach tej współpracy wspiera kilka dyscyplin sportowych, w tym polski hokej. Największy dystrybutor energii elektrycznej w kraju poza wspomnianymi rozgrywkami ligowymi został też sponsorem Polskiego Związku Hokeja na Lodzie oraz Metropolii Silesia – polskiej drużyny kobiecej grającej w EWHL (European Women’s Hockey League).

– Dzięki partnerstwu z Polskim Komitetem Olimpijskim będziemy w najbliższych latach blisko współpracować z hokejem na poziomie reprezentacyjnym i ligowym. Hokej jest bardzo popularny na południu Polski, gdzie koncentrujemy naszą działalność biznesową. Przypomnę, że cztery najlepsze zespoły z ubiegłego sezonu reprezentują województwo śląskie i małopolskie – wyjaśnia Artur Warzocha, wiceprezes Grupy TAURON. – Na poziomie reprezentacyjnym nasi hokeiści awansowali w tym roku do elity. Liczymy na dobre występy naszej reprezentacji w turnieju prekwalifikacyjnym do zimowych igrzysk olimpijskich w 2026, który odbędzie się w Sosnowcu – dodaje wiceprezes TAURONA.

Nowe oblicze hokejowych rozgrywek 

TAURON Hokej Liga startuje w piątek, 8 września. Sezon zasadniczy potrwa do 27 lutego 2024 roku i zakończy się po 45. kolejkach. Pierwsze mecze fazy play-off są zaplanowane na początek marca, a całe rozgrywki zakończą się w kwietniu. Ten sezon będzie szczególny, bo w maju 2024 r. po ponad dwóch dekadach przerwy, reprezentacja Polski zagra w mistrzostwach świata elity, a w TAURON Hokej Lidze gra większość kadrowiczów.

– Polski hokej rozwija się, jest coraz silniejszy, także dzięki wsparciu tak potężnej firmy jak Grupa TAURON. Dziękujemy Tauronowi za zaufanie. TAURON Hokej Liga zapowiada się pasjonująco, bo potentaci wzmocnili się, a drużyny, które w poprzednich rozgrywkach, były na dole ligowej tabeli, zbudowały mocne składy. Ten sezon jest bardzo ważny, bo zdecydowana większość reprezentantów kraju gra w naszej lidze, a w maju przyszłego roku reprezentacja Polski po 22 latach przerwy wystąpi w mistrzostwach świata elity. Terminarz ligowy został tak skonstruowany, aby w fazie play-off było mniej przerw. Reprezentanci będą mieć czas, by przejść płynnie do bezpośrednich przygotowań przed globalnym świętem hokeja w Czechach – mówi Andrzej Gut, prezes Polish Ice Hockey Events Department, spółki, która organizuje hokejowe rozgrywki w Polsce.

Zagłębie z najnowocześniejszym stadionem w lidze 

W TAURON Hokej Lidze zagra Zagłębie Sosnowiec. Drużyna będzie rozgrywać swoje mecze na nowoczesnym Stadionie Zimowym, który został otwarty wiosną tego roku. – Jesteśmy dumni, bo nowy Zimowy powoli staje się domem hokejowej reprezentacji Polski. Kadra U18 wygrała tu turniej Elite Cup, a przed nami szereg spotkań pierwszej kadry. Już w listopadzie Turniej o Puchar Niepodległości, a w lutym turniej prekwalifikacyjny do zimowych igrzysk olimpijskich. W przyszłym roku na tafle powróci także młodzieżowa kadra U18, ponieważ w Sosnowcu odbędą się Mistrzostwa Świata U18 Dywizji IIA Juniorów. Zagłębiowski Park Sportowy budowaliśmy właśnie z myślą o wydarzeniach na najwyższym poziomie – zaznacza Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
– Kompleks sportowy ArcelorMittal Park to szczęśliwe miejsce dla polskich reprezentantów. Niedawno na Stadionie Zimowym hokejowa reprezentacja Polski U18 wygrała w dobrym stylu wszystkie trzy mecze w turnieju Elite Cup, a wcześniej triumfowały u nas reprezentacje Polski w koszykówce i siatkówce – dodaje Karina Skowronek, prezes Zagłębiowskiego Parku Sportowego. 

Wzmocnienie dla reprezentacji kobiet   

Dzień po inauguracji TAURON Hokej Ligi, swoje rozgrywki rozpocznie TAURON Liga Hokeja Kobiet. Start sezonu zasadniczego zaplanowany jest na sobotę, 9 września, a zakończenie na styczeń 2024 r. Mistrzynie Polski poznamy w kwietniu 2024 roku. W poprzednim sezonie najlepszą drużyną była BS Polonia Bytom. Zawodniczki mistrzyń z Bytomia są trzonem reprezentacji Polski oraz drużyny TAURON Metropolii Silesia, która uczestniczy w rozgrywkach EWHL. – Rywalizując z najlepszymi drużynami kobiecymi w Europie, zawodniczki TAURON Metropolii Silesia rozwijają się sportowo podnosząc poziom drużyny narodowej. Dodatkowo, do składu zapraszane są zawodniczki kadry juniorskiej, co pozwala im na kontakt z seniorskim hokejem na najwyższym poziomie – mówi Andrzej Gut, prezes PIHED. 

TAURON – największy dostawca energii elektrycznej w Polsce

Grupa TAURON to jeden z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największy dystrybutor energii elektrycznej. Koncern dostarcza energię do ponad 5,5 mln klientów. Od czterech lat firma prowadzi Zielony Zwrot, który oznacza głęboką transformację w kierunku odnawialnych źródeł energii poprzez inwestycje w farmy wiatrowe i elektrownie fotowoltaiczne.

Grupa aktualnie dysponuje jedenastoma farmami wiatrowymi, w których energię elektryczną wytwarza 200 turbin wiatrowych, trzema elektrowniami fotowoltaicznymi oraz 34 wodnymi. Do 2030 roku TAURON zakłada sześciokrotne zwiększenie mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii oraz ograniczenie emisyjności o prawie 80 proc. TAURON angażuje się w szereg przedsięwzięć na rzecz otoczenia, takich jak działalność edukacyjna i charytatywna. Jest sponsorem ważnych wydarzeń kulturalnych i sportowych.