Podsumowanie 5 kolejki Fortuna 1 ligi.

Po 5. kolejce Fortuna 1 Ligi najbardziej zadowoleni są piłkarze Miedzi Legnica, którzy zostali nowym liderem tabeli. Porażek w domowych meczach doznały zespoły Wisły Kraków i Motoru Lublin. W Gdyni przegrał natomiast do tej pory niepokonany GKS Tychy.

Podbeskidzie Bielsko-Biała – Zagłębie Sosnowiec 2:1 (1:0)
1:0 – Maksymilian Sitek 5′
2:0 – Daniel Mikołajewski 61′
2:1 – Marek Fabry (k.) 90′

5. kolejka Fortuna 1 Ligi rozpoczęła się od meczu Podbeskidzia Bielsko-Biała z Zagłębiem Sosnowiec. Oba zespoły bardzo liczyły na zwycięstwo, a po zakończeniu potyczki w zdecydowanie lepszych humorach byli zawodnicy Podbeskidzia. „Górale” odnieśli bowiem pierwszy triumf w tym sezonie ligowym. Podbeskidzie wywalczyło trzy punkty i ma na swoim koncie aktualnie ma sześć „oczek”. Zagłębie wciąż bez wygranej w Fortuna 1 Lidze. Piłkarze z Sosnowca czterokrotnie przegrali oraz zanotowali jeden remis.

Wisła Kraków – Odra Opole 1:3 (1:0)
1:0 – Mateusz Kamiński (sam.) 45′
1:1 – Piotr Żemło 80′
1:2 – Din Sula 84′
1:3 – Din Sula 90′

W drugim piątkowym meczu Wisła Kraków zmierzyła się z Odrą Opole. W Krakowie po porażce z GKS-em Tychy (0:1) oczekiwano zwycięstwa. „Biała Gwiazda” po pierwszej części prowadziła 1:0 po samobójczym trafieniu zawodnika Odry. Warto zaznaczyć, że drużyna w Krakowa w tym spotkaniu długo grała w osłabieniu po tym, jak po dwóch żółtych kartkach boisko musiał opuścić Igor Sapała. Po przerwie Odra walczyła o gola, a wielkie emocje w tym spotkaniu rozpoczęły się w końcówce. W kilkanaście minut opolanie strzelili trzy bramki i ostatecznie zwyciężyli 3:1. Odra ma dwanaście punktów i jest w ścisłej ligowej czołówce. Wisła z pięcioma „oczkami” zajmuje miejsce w dolnych rejonach tabeli.

Wisła Płock – Bruk-Bet Termalica Nieciecza 3:1 (0:1)
1:0 – Jakub Branecki 36′
1:1 – Marcin Biernat 59′
2:1 – Marcin Biernat 62′
3:1 – Krzysztof Janus 80′

Sobotnie zmagania rozpoczęły się w Płocku, gdzie miejscowa Wisła podejmowała zespół Bruk-Bet Termalica Nieciecza. To goście prowadzili po pierwszej części gry, ale po zmianie stron drużyna Wisły ruszyła do ataku. Płocczanie zdołali strzelić trzy gole i pewnie pokonali rywala. Dla Wisły to pierwszy triumf w tym sezonie Fortuna 1 Ligi. „Słonie” pozostają natomiast z czterema „oczkami” w tabeli.

Motor Lublin – Górnik Łęczna 0:1 (0:0)
0:1 – Egzon Kryeziu 90′

Na derby Lubelszczyzny czekało wielu kibiców z tego regionu naszego kraju. W tym spotkaniu długo nie obserwowaliśmy goli. I gdy już wydawało się, że derbowa potyczka zakończy się bezbramkowym remisem, to w samej końcówce spotkania Egzon Kryeziu strzelił gola dla Górnika. Klub z Łęcznej zwyciężył 1:0, a Motor doznał pierwszej porażki w tym sezonie Fortuna 1 Ligi. Górnik Łęczna pnie się w tabeli i aktualnie na swoim koncie ma już dziewięć „oczek” – tylko jedno mniej niż Motor.

Chrobry Głogów – Polonia Warszawa 0:3 (0:1)
0:1 – Mateusz Michalski (k.) 45′
0:2 – Szymon Kobusiński 57′
0:3 – Paweł Tomczyk 90′

Chrobry Głogów wciąż bez punktu w tym sezonie Fortuna 1 Ligi. Drużyna z Głogowa podejmowała beniaminka z Warszawy i doznała bolesnej porażki. Pierwszy gol w tym spotkaniu padł w samej końcówce pierwszej połowy. Po przerwie drużyna ze stolicy dołożyła dwie kolejne bramki i w Głogowie zwyciężyła 3:0. Sytuacja Chrobrego nie napawa optymizmem. To jedyny zespół, który w tym sezonie nie zdobył jeszcze nawet punktu. Polonia z sześcioma „oczkami” zajmuje miejsce w środku stawki. Warto także zaznaczyć, że drużyna ze stolicy w tym sezonie strzeliła już trzynaście goli – najwięcej ze wszystkich zespołów w Fortuna 1 Lidze.

Arka Gdynia – GKS Tychy 2:0 (0:0)
1:0 – Olaf Kobacki 52′
2:0 – Karol Czubak 83′

Tyszanie do Gdyni przyjechali jako jedyny zespół w Fortuna 1 Lidze, który w tym sezonie wygrał wszystkie spotkania ligowe. Po meczu humory w GKS-ie nie będą już tak dobre. Drużyna prowadzona przez Dariusza Banasika doznała bowiem pierwszej porażki. W niedzielę Arka pokonała rywala 2:0. Tyszanie od 36. minuty musieli radzić sobie w osłabieniu po tym, jak czerwoną kartką za niesportowe zachowanie ukarany został Dominik Połap. Gole natomiast padły w drugiej połowie. Najpierw bramkarza GKS-u pokonał Olaf Kobacki, a później bramkę dołożył Karol Czubak. Gdynianie rywala ograli 2:0, a na swoim koncie po tym meczu mają osiem punktów. GKS Tychy stracił nie tylko punkty, ale i pozycję lidera Fortuna 1 Ligi.

Miedź Legnica – Stal Rzeszów 2:1 (2:0)
1:0 – Kamil Antonik 4′
2:0 – Ruben Hoogenhout 41′
2:1 – Krystian Wachowiak 72′

Gospodarze tego spotkania już w 4. minucie objęli prowadzenie. Przed przerwą legniczanie strzelili drugiego gola i ze Stalą Rzeszów prowadzili 2:0. Po zmianie stron zespół ze stolicy Podkarpacia zdołał zdobyć jedną bramkę, ale w Legnicy choćby jednego punktu wywalczyć już nie dał rady. Miedź pokonała Stal Rzeszów 2:1 i dzięki temu zwycięstwu została nowym liderem Fortuna 1 Ligi. Po pięciu kolejkach legniczanie na swoim koncie mają 13 „oczek” (cztery zwycięstwa i jeden remis). Rzeszowianie jak na razie wywalczyli jeden punkt.

Resovia Rzeszów – Lechia Gdańsk 2:0 (2:0)
1:0 – Radosław Kanach 23′
2:0 – Maciej Górski 26′

Drugi zespół z Rzeszowa ma natomiast powody do radości. Resovia pokonała spadkowicza z PKO BP Ekstraklasy, Lechię Gdańsk (2:0). Piłkarze ze stolicy Podkarpacia dwa gole strzelili w pierwszej połowie. Potrzebowali do tego trzech minut. Resovia odniosła drugie zwycięstwo z rzędu. Rzeszowianie poprawili już swoją sytuację w tabeli Fortuna 1 Ligi i plasują się w środku stawki. Resovia ma siedem punktów – tyle samo, co Lechia Gdańsk. Oba zespoły sąsiadują ze sobą w tabeli.

Znicz Pruszków – GKS Katowice 0:2 (0:1)
0:1 – Mateusz Mak 42′
0:2 – Adrian Błąd 58′

GKS Katowice kontynuuje dobrą serię. Katowiczanie w ostatnim meczu 5. kolejki Fortuna 1 Ligi pokonali na wyjeździe Znicz Pruszków (2:0). GKS odniósł drugie zwycięstwo z rzędu i pnie się w tabeli Fortuna 1 Ligi. Katowiczanie po poniedziałkowym triumfie na swoim koncie mają dziesięć punktów. Znicz, który jest beniaminkiem, zgromadził siedem „oczek”.

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „FORTUNA 1LIGA TABELA Fortuna 1 Liga Drużyna Miedź Legnica 6KS Mecze Odra Opole Punkty 13 GKS Tychy 5 GKS Katowice 5 12 Awans 12 Motor Lublin 5 Górnik Łęczna 10 5 8. Arka Gdynia 10 5 Lechia Gdańsk 9 Baraże 10. Znicz Pruszków 8 Resovia 11. 5 5 5 12. Polonia Warszawa 7 7 7 5 Podbeskidzie Bielsko-Biała Wisła Płock 5 15. Wisła Kraków 6 5 16. 6 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 5 5 Zagłębie Sosnowiec 5 18. Stal Rzeszów 5 Chrobry Głogów 5 Spadek 1 5”