Podsumowanie trzeźwości na tyskich drogach w lipcu 2023.

 


Tyscy policjanci każdego dania przeprowadzają kontrole trzeźwości kierujących, nie tylko pojazdami mechanicznymi, ale również osób korzystających z rowerów i hulajnóg elektrycznych. Działania te mają przede wszystkim na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz wyeliminowanie z ruchu kierujących, którzy decydują się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego tyskiej komendy zatrzymali w lipcu łącznie 12 kierujących, którzy pod wpływem alkoholu zdecydowali się kierować samochodem, rowerem lub hulajnogą elektryczną. Aż dziesięciu z nich znajdowało się w stanie nietrzeźwości – zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wskazywała na wynik ponad 0,5 promila. Wśród nich znalazł się jeden kierujący rowerem oraz jeden użytkownik hulajnogi elektrycznej. Niechlubnym rekordzistą był kierujący pojazdem marki Kia, który 9 lipca przed godziną 21.00 uderzył w znak drogowy na ulicy Piłsudskiego. Dzięki reakcji świadka, który zabrał kierującemu kluczyki i powiadomił służby, dalsza jazda samochodem, kierowanym przez 47-letniego mieszkańca Tychów została uniemożliwiona. Wynik badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wskazał ponad 2,3 promila. Policjanci zatrzymali również dwóch kierujących po użyciu alkoholu. Teraz o losie nieodpowiedzialnych kierowców zdecyduje sąd.

Przypominamy:

2500 złotych – taka jest obecnie wysokość mandatu karnego za kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila). Wysokość grzywny za kierowanie rowerem w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) – wynosi 1000 złotych.

Za kierowanie pojazdem mechanicznym po użyciu alkoholu, oprócz wysokiej grzywny grozi także zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat, a także świadczenia na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. W przypadku kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości kara może wynieść nawet 2 lata więzienia.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o odpowiedzialne zachowanie i zdrowy rozsądek. Osobny apel kierujemy też do członków rodzin, pasażerów i znajomych, którzy niejednokrotnie zgadzają się na prowadzenie pojazdu przez kierującego pod wpływem alkoholu.


Źródło : https://tychy.policja.gov.pl/