Rowerowa Stolica Polski 2023 – Kręć bezpiecznie dla Tychów.

 


Lubisz jeździć na rowerze, jeździsz dla zdrowia, jest to twoje hobby czy wykorzystujesz rower jak środek transportu? Dołącz do tegorocznej Rowerowej Stolicy Polski. Rywalizacja ruszyła 1 czerwca i potrwa do końca miesiąca. O puchar walczą 62 miasta i 87 gmin.

Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem „Kręć bezpiecznie”, a ambasadorem akcji został Dariusz Batek, Strażak Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tychach oraz Wicemistrz Świata i Wielokrotny Mistrz Polski w Kolarstwie Górskim, propagator aktywnego trybu życia.

Zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo, używanie kasku, stosowanie odpowiedniego oświetlenia roweru, odblasków, będą głównymi motywami akcji. Dodatkowo uczestnicy rywalizacji będą mieli okazję przejść mini szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy dla rowerzystów, postępowania przy urazach i wypadkach, zasad prawidłowego postępowania przy wzywaniu pomocy. Głównym partnerem akcji jest Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tychach, która będzie prowadzić szkolenia.

Tychy skupiają się na organizacji 4 szkoleń z zakresu pierwszej pomocy, które odbędą się w 4 lokalizacjach licznie odwiedzanych przez rowerzystów:

 • 6 czerwca –  Plac Pod Żyrafą
 • 10 czerwca – Żwaków Dworzec PKP
 • 18 czerwca – Dzika Plaża Paprocany
 • 24 czerwca – OW Paprocany

Wszyscy uczestnicy szkoleń będą mogli wykręcić nagrodę niespodziankę na Rowerowym Kole Fortuny, dostaną także ulotkę z zasadami bezpieczeństwa dla rowerzystów.

Szkolenia będą odbywać się w godzinach 15.00 – 17.00.

Projekt jest dedykowany osobom aktywnie spędzającym czas, rowerzystom amatorom, pasjonatom dwóch kółek, osobom lubiącym zdrową sportową rywalizację.

W tym roku Tychy w ramach rywalizacji tyszanie mogą wykręcać dodatkowe kilometry przy okazji imprez:

 • 4 czerwca XXV Święto Roweru | g. 9.45 Plac „pod Żyrafą”
 • 6 czerwca – Piknik Edukacyjny Bądź Bezpieczny  | g. 13.00  Park Miejski Solidarności
 • 7 czerwca – 160 Tyski Nocny Rajd Rowerowy
 • 23 czerwca – 161 Tyski Nocny Rajd Rowerowy
 • 24 czerwca – XXV Rodzinny Rajd Rowerowy | g. 10.00 zbiórka: obok Zespołu Boisk Piłkarskich przy ul. Andersa 22

Dodatkowo z okazji 25-lecia istnienia KTK Gronie zapraszamy  do kręcenia kilometrów zdobywając jednocześnie Regionalną Odznakę Krajoznawczą PTTK „TYSKA PĘTLA ROWEROWA”.

To 27-kilometrowy, rodzinny szlak w mieście, podczas którego można poznać historię i zabytki Miasta oraz jego walory krajoznawcze.

Rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski polega na zdobywaniu punktów za przejechane kilometry. Wydarzenie jest skierowane do wszystkich, którzy jeżdżą na rowerze i posiadają telefon komórkowy. Wystarczy pobrać darmową aplikację Aktywne Miasta, wybrać miasto, dla którego chce się zbierać kilometry, dokonać rejestracji użytkownika i z menu wybrać: „Rywalizacje„, następnie w zakładce „Publiczne” – „Rowerowa Stolica Polski dla Miast”. Następnie z listy rozwijanej uczestnik rywalizacji trzeba wybrać miasto – TYCHY, a następnie grupę z którą się identyfikujemy. Kilometry można kręcić dla grup rowerowych, dla szkół, instytucji, zakładów pracy, a także dla grupy ogólnej oraz indywidualnie.

Aplikacja ma zasięg globalny, dlatego każdy uczestnik, bez względu na miejsce, w którym się znajduje, może kręcić kilometry dla swojej drużyny. Nieważne czy będzie to wycieczka rekreacyjna, przejażdżka z dziećmi czy droga, którą codziennie pokonujesz do pracy/szkoły. Każdy kilometr się liczy.

Szczegółowe informacje dotyczące akcji, regulaminu aplikacji i rywalizacji, pozostałych uczestników, a także ranking miast, będzie można znaleźć na stronie internetowej www.rowerowastolicapolski.pl .

Link do pobrania aplikacji dla systemu Android 

Link do pobrania aplikacji dla systemu IOS

UWAGA: Aplikację trzeba włączać każdorazowo, by wykręcić jak najwięcej kilometrów!

Jedź w grupie lub indywidualnie i zdobądź nagrody

Dla najaktywniejszych rowerzystów przewidziano pamiątkowe puchary, a także atrakcyjne nagrody, które można zdobyć w jednej z kategorii:

 • INDYWIDUALNEJ KOBIET
 • INDYWIDUALNEJ MĘŻCZYZN
 • GRUPOWEJ
 • SZKOLNEJ – najaktywniejszej i najliczniejszej

Każdy może zgłosić swoją grupę, zaproponować nazwę, zaprosić znajomych, przyjaciół, rodzinę, współpracowników z firmy czy innych uczniów ze szkoły.

Nagrody to m.in. miesięczne karnety na siłownię/fitness, vouchery na masaże, zestawy rowerowe i inne.


Źródło : https://umtychy.pl/