Letnie kino plenerowe w Tychach – 2 lokalizacje, 10 filmów, ponad 1000 minut kina.

 


Dwie lokalizacje, dziesięć filmów i ponad tysiąc minut kina czeka na miłośników seansów pod chmurką organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach. Kolejna edycja Kina FreeLove rusza już 2 czerwca o 21.00 w ogrodzie organizatora, dzień później na całe rodziny będzie czekać również wieczorna projekcja w tyskim Parku Górniczym na osiedlu A. W tym sezonie zaplanowano filmowe piątki i soboty w plenerze – warto zapoznać się z programem już dziś.

I w tym roku nie zabraknie cyklicznych pokazów kina plenerowego, które ożywia letnie wieczory od czerwca do września. Czekają seanse filmowe pod gołym niebem, które zapewnią nie tylko rozrywkę, ale też niezapomniane emocje i wrażenia w cyklu Kino FreeLove w ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury w Tychach i pokazach w Parku Górniczym na osiedlu A. Zamysłem organizatorów jest właśnie pokazywanie filmów, które zostają w pamięci na dłużej, podejmujących tematy ważne, te lekkie i poważne, skłaniające do refleksji lub dyskusji po filmie. Nie zabraknie więc sytuacji wywołujących gromki śmiech, wyciskających łzy i budzących nostalgię, ale jak mówią organizatorzy, to zdecydowanie dobre przeżycia:

W Kinie FreeLove nie zabraknie emocji, a te najlepiej przeżywać razem, w otoczeniu rodziny czy znajomych. Jedno jest pewne – bogactwo gatunków i tematyki sprawia, że każdy na naszych pokazach znajdzie coś dla siebie. Dlatego warto przejrzeć program już teraz, poczytać opisy filmów, a później zasiąść – na krzesełku, leżaku czy własnym kocu – w jednym z miejsc pokazów, po zmroku, w plenerze i zatopić się w świecie kina – mówi Piotr Kumor, koordynator letnich projekcji plenerowych w Tychach.

2 czerwca o 21.00 Kino FreeLove 2023 zainauguruje polski film z 2022 roku. „Chrzciny” to komedia obyczajowa osadzona w latach 80. w gwiazdorskiej obsadzie. Marianna (w tej roli Katarzyna Figura) planuje wykorzystać rodzinną uroczystość – chrzciny najmłodszego wnuka – do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci. W realizacji planu przeszkadza… generał Jaruzelski, który właśnie tego dnia ogłasza stan wojenny. Nic jednak nie jest w stanie stanąć na przeszkodzie zamiarowi głównej bohaterki – Marianna postanawia ukryć przed dziećmi prawdę o sytuacji w kraju. Już na tym etapie okoliczności wydają się być absurdalne, ale to dopiero początek, bo właśnie to z pozoru niewinne kłamstwo uruchamia lawinę nieoczekiwanych zdarzeń, którą trudno będzie zatrzymać. U boku Figury zobaczymy aktorów młodszego pokolenia: Macieja Musiałowskiego, Tomasza Schuchardta, Michała Żurawskiego, Agatę Bykowską, Martę Chyczewską, Mariannę Gierszewską, Andrzeja Konopkę i Tomasza Włosoka. Choć film wszedł na ekrany zaledwie pół roku temu, już ma na koncie nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest w Toruniu i na Festiwalu Młodzi i Film
w Koszalinie oraz liczne nominacje do Orłów – Nagród Polskiej Akademii Filmowej.

Sobotni wieczór (3 czerwca 2023 r., g. 21.00) będzie z kolei ukłonem w stronę młodszej publiczności – w Parku Górniczym na osiedlu „A” pokazany zostanie familijny film „King: mój przyjaciel lew”. To pełna przygód, humoru i wzruszeń opowieść o przebojowej nastolatce Inés, jej roztargnionym bracie Alexie i… małym lwiątku, których połączyła niezwykła przyjaźń. Okazuje się, że King (jak dzieci nazywają dzikiego niespodziewanego gościa)  jest poszukiwany i grozi mu niebezpieczeństwo, dlatego rodzeństwo wspierane przez szalonego dziadka Maxa postanawia pomóc wrócić lwu do prawdziwego domu. Czym zakończy się szalona wyprawa? O tym można będzie się przekonać już za dwa tygodnie.

Tegoroczny sezon kina plenerowego w Tychach zapowiada się znów całkiem ciekawie. Warto zapoznać się z propozycjami MCK Tychy i zapisać daty interesujących projekcji w kalendarzach, a także śledzić strony organizatora – Facebooka i Instagrama, gdzie zawsze znajdą się aktualne informacje na temat planowanych wydarzeń. Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny.

PROGRAM kina plenerowego 2023 w Tychach:

KINO FREELOVE (ogród MCK Tychy, ul. Boh. Warszawy 26)

  • 2 czerwca 2023 r., g. 21.00 „Chrzciny” reż. J. Skoczeń (88 minut)
  • 16 czerwca 2023 r., g. 21.30 „Lunana. Szkoła na końcu świata” reż. P. Choyning Dorji (110 minut)
  • 01 lipca 2023 r., g. 21.30 „Powrót do tamtych dni” reż. K. Aksinowicz (104 minuty)
  • 15 lipca 2023 r., g. 21.30 „Almanya” reż. Y. Şamdereli (97 minut)
  • 29 lipca 2023 r., g. 21.00 „Piosenki o miłości” reż. T. Habowski (90 minut)
  • 12 sierpnia 2023 r., g. 20.30 „W trójkącie” reż. R. Östlund (150 minut)
  • 26 sierpnia 2023 r., g. 20.30 „Boscy” reż. M. Cohn, G. Duprat (114 minut)
  • 09 września 2023 r., g. 20.00 „Tonia” reż. M. Bortkiewicz (107 minut)

Pokazy w Parku Górniczym na os. A

  • 3 czerwca 2023 r., g. 21.00 „King: mój przyjaciel lew” reż. D. Moreau (105 minut)
  • 08 września 2023 r., g. 19.30 „Serce, serduszko” reż. J.J. Kolski (110 minut)

Partnerem pokazów Kina FreeLove jest Invenio Polska.

Współorganizatorem pokazu filmów w Parku Górniczym na Osiedlu A jest Rada Osiedla Anna.

Najnowsze informacje nt. wydarzenia można będzie znaleźć na:
https://kultura.tychy.pl/
www.facebook.com/mcktychy
www.instagram.com/mcktychy