Pijany kierowca rozbił swój samochód na płocie w Bojszowach.

 


O dużym szczęściu, przy jednoczesnym, całkowitym braku odpowiedzialności, może mówić mieszkaniec naszego powiatu, który wsiadł za kierownicę pojazdu, mając w organizmie prawie 2 promile alkoholu. Jazda samochodem w takim stanie w połączeniu z trudnymi, zimowymi warunkami na drodze, zakończyła się na ogrodzeniu jednej z przydrożnych posesji w Bojszowach. Kierowca za swoje zachowanie poniesie teraz surowe konsekwencje.

To, że pijany kierowca, który spowodował kolizję, i również nietrzeźwy pasażer samochodu, nie odnieśli żadnych obrażeń, oraz że w wyniku tego zdarzenia żadnej innej osobie nic się nie stało, świadczyć może tylko o wielkim szczęściu. Konsekwencje zdarzenia drogowego, do jakiego doszło w minioną sobotę, tuż przed 20.00 w Bojszowach, mogły być bowiem dużo bardziej poważne.

Jak ustalili policjanci, kierujący nissanem, jadąc ulicą Ruchu Oporu w kierunku Tychów, nie dostosował prędkości do panujących warunków, które w sobotni wieczór, z uwagi na opady śniegu, były trudne, w wyniku czego utracił panowanie nad pojazdem i uderzył w ogrodzenie posesji. Sprawcą tego niebezpiecznego zdarzenia był 32-letni mieszkaniec powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Przeprowadzone przez mundurowych badanie stanu trzeźwości wykazało w jego organizmie 1,9 promila alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnej celi. W niedzielę śledczy przedstawili 32-latkowi zarzuty dotyczące jazdy w stanie nietrzeźwości. Odpowie on też za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nieodpowiedzialny kierowca pozbył się prawa jazdy na wiele najbliższych miesięcy. O jego dalszym losie wkrótce zadecyduje sąd.

Policjanci przypominają, że nietrzeźwemu kierowcy oprócz 2-letniego więzienia grozi utrata prawa jazdy oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Ponadto sąd obligatoryjnie stosuje karę finansową. Oprócz odpowiedzialności karnej za prowadzenie samochodu po pijaku kierowcy są często odpowiedzialni za spowodowanie wypadków drogowych. Dlatego należy pamiętać, że nietrzeźwi kierujący stwarzają bardzo duże zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla swoich pasażerów i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Każda nawet najmniejsza ilość alkoholu w organizmie kierowcy może zakłócić reakcję na otoczenie na drodze.

Apelujemy również do osób, które zauważą pijanego kierowcę, aby jak najszybciej powiadamiali Policję. W ten sposób mogą uratować czyjeś zdrowie lub życie. Bierna postawa osób bliskich i współpasażerów, którzy nie reagując w sytuacji, gdy nietrzeźwy wsiada za kierownicę, wyraża przyzwolenie na taką jazdę. Tym samym osoby te stają się współodpowiedzialne na zagrożenie, jakie dla bezpieczeństwa na drodze stanowi pijany kierowca.


Źródło : https://bierun.policja.gov.pl/