W Parku Łabędzim w Tychach ustawiona została pasieka z trzema ulami z recyklingu.

 


W Parku Łabędzim w Tychach ustawiona została pasieka z trzema ulami z recyklingu. Powstały one z części materiałów, które tyszanie wrzucają do czerwonych pojemników na „elektrośmieci”. W ulach zamieszkały pszczoły „krainki”.

Dzisiaj odbyła się oficjalna prezentacja pasieki. – Dzisiejsze spotkanie to efekt wspólnego projektu miasta, Fundacji Odzyskaj Środowisko oraz firmy MB Recycling. W ubiegłym roku na terenie Tychów umieszczono 18 pojemników na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyte baterie. To właśnie z tych odpadów wyselekcjonowano materiał do budowy ekologicznych uli – wyjaśniła Hanna Skoczylas, Zastępczyni Prezydenta ds. Zrównoważonego Rozwoju.

Pojemniki na elektrośmieci mają kolor czerwony, taki sam jak dachy uli. Ule powstały m.in. z bębnów od pralek. – Stawiając miejską pasiekę z recyklingu w Tychach chcemy pokazać mieszkańcom, że oddając zużyty sprzęt, korzystając z infolinii lub formularza, dają rzeczom drugie życie. Okazuje się, że zużyta pralka może być częścią domu dla pszczół – podkreśliła Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Pasieka to nie jedyna rzecz w mieście wykonana na rzecz pszczół. – W Tychach oprócz uli, w ostatnich kilku latach zasialiśmy łąki kwietne, które mają zapewnić pszczołom jak najlepsze warunki do rozwoju – dodała Agnieszka Lyszczok, Dyrektor Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych.

Pasieka będzie pod opieką doświadczonego pszczelarza, Michała Laska, który za jakiś czas przeprowadzi także pierwsze miejskie miodobranie. Przy pasiece odbyły się dziś i będą odbywać się w przyszłości różnego rodzaju warsztaty. W dzisiejszym spotkaniu uczestniczyli m.in. mieszkańcy, dzieci z przedszkola nr 18 oraz dzieci uczestniczące w projekcie wakacyjnym Fundacji Multiintegra.


Źródło : https://umtychy.pl/