Tyskie Browary Książęce otwarte dla zwiedzających.

 


Tyskie Browary Książęce zapraszają do zrewitalizowanego Centrum Wycieczkowego. Browar z niemal czterema wiekami historii warzy piwo nieprzerwanie od 1629 r. Wyjątkowości nadaje miejscu historia wielu pokoleń browarników, którzy pracowali i żyli na terenie browaru, stanowiąc jego nieodłączną część.

Tyskie Browary Książęce są ważną częścią historii Śląska, perłą architektury regionu, obiektem Szlaku Zabytków Techniki i Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Dzisiaj nadal widać, że kiedyś było to miasteczko. Miało swoje ulice, ruch pieszy i kołowy, a budynki miały określone funkcje. Trasa zwiedzania browaru prowadzi przez starą warzelnię z 1915 r. z miedzianymi kadziami i wnętrzem zdobionym biało-błękitną majoliką, Domek Piwowara, Dom Kawalera, neobarokową Willę Müllera, dawną bednarnię, smolarnię i familoki. Na terenie browaru było wszystko, co potrzebne do uwarzenia i wywiezienia piwa. Ludzie w nim pracowali i mieszkali, modlili w kaplicy, bawili w kasynie, tworząc wielopokoleniową historię piwowarskiej społeczności. Te budynki i wizerunki dawnych browarników na muralach autorstwa czołowego polskiego muralisty Artura Wabika są świadectwem niezwykłej więzi lokalnej społeczności z browarem.

– Cieszymy się, że po przerwie otworzyliśmy bramy naszego browaru dla zwiedzających oferując wyjątkowe doświadczenie w miejscu, w którym historia i tradycja spotykają się z nowoczesnością i gdzie wokół warzenia piwa upłynęło życie wielu pokoleń lokalnej społeczności. Autorką kompleksowej koncepcji rewitalizacji obiektu jest śląska artystka wizualna Matylda Sałajewska. Na gości historycznych murów naszego browaru czekają piwne tyskie historie z ostatnich czterystu lat, porcja fachowej wiedzy, nowe eksponaty, multimedia oraz zmysłowe doznania w Laboratorium Piwa i Centrum Sztuki Piwowarskiej. Program zwiedzania kończy się w pełnym retrospekcji pubie Pod Browarem degustacją perfekcyjnie serwowanego piwa Tyskie Gronie z Browaru, dostępnego tylko w tym miejscu, warzonego kilka metrów nad lokalem. W Tyskich Browarach Książęcych zachwycimy miłośników historii i piwa – Natalia Rostkowska, kierownik komunikacji zewnętrznej w Kompanii Piwowarskiej

Zwiedzający poznają historię Tyskich Browarów Książęcych, etapy powstawania piwa – najstarszego napoju alkoholowego świata, profile sensoryczne piw Tyskie i Książęce, piwne style i zasady piwnej kultury. Wiedza teoretyczna przeplata się z doświadczaniem zmysłowym – w Laboratorium Piwa czekają piwne artefakty i najlepsze odmiany naturalnych surowców. To miejsce przygotowane z myślą o tym, by zwiedzający dosłownie dotknęli piwowarskiego rzemiosła.

Tyskie Browary Książęce to cztery wieki historii i nieprzerwanego od 1629 roku piwowarskiego dziedzictwa. Blisko czterysta lat wielka rodzina tyskich browarników przekazuje wiedzę i tajniki fachu z pokolenia na pokolenie. Na muralach browaru z wizerunkami minionych pokoleń tyskich piwowarów nasi obecni pracownicy rozpoznali swoich bliskich. My czujemy historię tego miejsca i więź z nim na co dzień. Zwiedzającym nasz browar chcemy przybliżyć ten wyjątkowy klimat i piwny fach. Tu z naturalnych składników: wody, słodu, chmielu i drożdży warzymy tradycyjne lagery, kolekcję specjalności Książęcego i Tyskie Gronie, które narodziło się w 1987 roku, a świeże, prosto z browaru, serwuje pub Pod Browarem. Piątym składnikiem piw warzonych w Tyskich Browarach Książęcych są ludzie, całe pokolenia z pasją i zamiłowaniem do piwa – Leszek Popiołek, twórca piwnych receptur, piwowar, inżynier procesów technologicznych w Kompanii Piwowarskiej.

Zwiedzanie kończy się degustacją w pubie Pod Browarem, w którym do serwowanych piw można zamówić przekąski podkreślające smak i charakter trunków. W obiekcie znajduje się też sklep ze szkłem, akcesoriami i artykułami dekoracyjnymi sygnowanymi marką Tyskie.

Centrum Wycieczkowe zaprasza gości od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00 – 18:00. Bilety na zwiedzanie są dostępne na stronie: www.browarytyskie.pl

Zarówno Centrum Wycieczkowe jak i pub Pod Browarem prowadzi lokalna firma „U Przewoźnika”, założona i rozwijana na tyskim rynku od ponad 30 lat.

Oferta turystyczna Tyskich Browarów Książęcych Kompanii Piwowarskiej otrzymała m.in.: tytuł Orłów Rozrywki 2019, Certyfikat TripAdvisor 2018 i 2017 i status Gwiazdy na Szlaku Zabytków Techniki Śląska, jako najciekawszej trasy turystyki industrialnej w Polsce.

This slideshow requires JavaScript.Źródło : https://www.kp.pl/