Noc Świętojańska nad rzeką Wisłą.

 


W sobotę, 25 czerwca w międzywale rzeki Wisły, opodal restauracji „Degolówka”, na granicy województw odbędzie się Noc Świętojańska. Zapraszamy!

Wiele będzie się też działo na świętojańskiej scenie. Zagrają:

  • Sąsiedzi,
  • Krzywa Alternatywa
  • i gwiazda wieczoru, a właściwie nocy – Baranovski z zespołem.

BARANOVSKI – Polska poznała go w 2014 roku, gdy wziął udział (jeszcze jako Wojciech Baranowski) w programie „The Voice of Poland”. Rok później dołączył do zespołu Xxanaxx, a od 2018 rozwija karierę solową. Obie jego dotychczasowe płyty („Zbiór” z 2019 r. i „Baranovski 2” z 2021 r.) uzyskały status Złotych Płyt. W 2019 i 2020 r. nominowany do nagrody Fryderyka.

Krzywa Alternatywa to grupa z największym stażem na oświęcimskiej scenie muzycznej. Historia jej powstania sięga końca lat 80. ubiegłego wieku. Zespół zagrał setki koncertów w Polsce i za granicą, występując przed wieloma gwiazdami. Ich muzyka to alternatywa z domieszką rocka, reggae, ska, punku, a nawet jazzu. Po przerwie, spowodowanej pandemią, Krzywa Alternatywa powróciła przed rokiem i na koncertach prezentuje swoje największe przeboje oraz premierowe utwory.

SĄSIEDZI – Nazwa zespołu pochodzi od gliwickiego pubu „U Sąsiada”, gdzie w czasach studenckich członkowie grupy często śpiewali, nie tylko szanty. Tam tworzył się ich pierwszy repertuar, stamtąd ruszyli na podbój polskiej i zagranicznej sceny folku morskiego. Pierwszy oficjalny koncert odbył się w październiku 2001 r. Zdobyli najważniejsze nagrody sceny żeglarskiej, m.in. na festiwalach „Silesian Shanties”, „Tratwa”, „Szanty w Giżycku”, „Szanty we Wrocławiu”, na łódzkim „Kubryku”, tyskim „Porcie Pieśni Pracy” i tym najważniejszym, krakowskim „Shanties”.

Ostatnia taka impreza odbyła się w 2019 roku. Potem przyszła pandemia koronawirusa i czerwcowych spotkań na granicy województw śląskiego i małopolskiego nie można było organizować. Na szczęście w tym roku impreza pod nazwą Noc Świętojańska nad Wisłą w Bieruniu powraca. Spotykamy się w sobotę, 25 czerwca o godz. 15:00 i bawić się będziemy wspólnie aż do północy. Miejsce imprezy pozostaje bez zmian – w międzywale rzeki Wisły, opodal restauracji „Degolówka”, na granicy województw.

W programie animacje dla dzieci i rodzin, wspólne plecenie wianków i korowód prowadzony przez zespół folklorystyczny Ziemia Bieruńska, występ Zespołu Folklorystycznego Nowobierunianki i wiele innych atrakcji.

Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji, pod koniec imprezy rozpalone zostanie wielkie ognisko, które towarzyszyć będzie zabawie tanecznej.Źródło : https://www.bierun.pl/