Noc Świętojańska nad rzeką Wisłą.
W sobotę, 25 czerwca w międzywale rzeki Wisły, opodal restauracji „Degolówka”, na granicy województw odbędzie się Noc Świętojańska. Zapraszamy!
Wiele będzie się też działo na świętojańskiej scenie. Zagrają:
- Sąsiedzi,
- Krzywa Alternatywa
- i gwiazda wieczoru, a właściwie nocy – Baranovski z zespołem.
BARANOVSKI – Polska poznała go w 2014 roku, gdy wziął udział (jeszcze jako Wojciech Baranowski) w programie „The Voice of Poland”. Rok później dołączył do zespołu Xxanaxx, a od 2018 rozwija karierę solową. Obie jego dotych–czasowe płyty („Zbiór” z 2019 r. i „Baranovski 2” z 2021 r.) uzyskały status Złotych Płyt. W 2019 i 2020 r. nomi–nowany do nagrody Fryderyka.
Krzywa Alternatywa to grupa z największym stażem na oświęcimskiej scenie muzycznej. Historia jej powstania sięga końca lat 80. ubiegłego wieku. Zespół zagrał setki koncertów w Polsce i za granicą, występując przed wieloma gwiazdami. Ich muzyka to alternatywa z domieszką rocka, reggae, ska, punku, a nawet jazzu. Po przerwie, spowodowa–nej pandemią, Krzywa Alternatywa powróciła przed rokiem i na koncertach prezentuje swoje największe przeboje oraz premierowe utwory.
SĄSIEDZI – Nazwa zespołu pochodzi od gliwickiego pubu „U Sąsiada”, gdzie w czasach studenckich członkowie grupy często śpiewali, nie tylko szanty. Tam tworzył się ich pierwszy repertuar, stamtąd ruszyli na podbój polskiej i zagranicznej sceny folku morskiego. Pierwszy oficjalny koncert odbył się w październiku 2001 r. Zdobyli najważniejsze nagrody sceny żeglarskiej, m.in. na festiwalach „Silesian Shanties”, „Tratwa”, „Szanty w Giżycku”, „Szanty we Wrocławiu”, na łódzkim „Kubryku”, tyskim „Porcie Pieśni Pracy” i tym najważniejszym, krakowskim „Shanties”.
Ostatnia taka impreza odbyła się w 2019 roku. Potem przyszła pandemia koronawirusa i czerwcowych spotkań na granicy województw śląskiego i małopolskiego nie można było organizować. Na szczęście w tym roku impreza pod nazwą Noc Świętojańska nad Wisłą w Bieruniu powraca. Spotykamy się w sobotę, 25 czerwca o godz. 15:00 i bawić się będziemy wspólnie aż do północy. Miejsce imprezy pozostaje bez zmian – w międzywale rzeki Wisły, opodal restauracji „Degolówka”, na granicy województw.
W programie animacje dla dzieci i rodzin, wspólne plecenie wianków i korowód prowadzony przez zespół folklorystyczny Ziemia Bieruńska, występ Zespołu Folklorystycznego Nowobierunianki i wiele innych atrakcji.
Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji, pod koniec imprezy rozpalone zostanie wielkie ognisko, które towarzyszyć będzie zabawie tanecznej.
Źródło : https://www.bierun.pl/