Bezpłatne szczepienia przeciw HPV w Tychach.

 


Urząd Miasta Tychy zaprasza nastolatki urodzone w 2008 roku na bezpłatne szczepienia przeciw zakażeniom HPV.

Szczepienia będą realizowane w Przychodni nr 4 przy al. Niepodległości 45, kontakt : 505 779 672 e-mail: zuzanna@przychodnia4.pl

oraz w jej filiach:

Szczepionka przeciwko HPV ma na celu ochronę przede wszystkim przed onkogennymi typami wirusa HPV, będącymi głównymi czynnikami ryzyka rozwoju raka szyjki macicy. Nie ma leków przeciwko wirusowi HPV. Leczenie jest objawowe, dlatego też tak ważna jest profilaktyka w postaci szczepienia.

Szczepionka przeciwko HPV służy uodpornieniu kobiet na zakażenie Human papilloma virus (HPV), czyli wirusem brodawczaka ludzkiego. Stanowi ono jedno z częstszych zakażeń przenoszonych drogą płciową. Ma wiele podtypów, z czego kilka jest odpowiedzialnych za rozwój raka szyjki macicy. Zakażeniu mogą ulec zarówno mężczyźni, jak i kobiety, jednak u mężczyzn typy onkogenne wirusa przyczyniają się do raka płaskonabłonkowego prącia, który występuje 500 razy rzadziej niż rak szyjki macicy u kobiet. Dlatego też z klinicznego i epidemiologicznego punktu widzenia istotniejsze wydaje się szczepienie kobiet niż mężczyzn, choć może ono być wykonane u obu płci.

Szczepionka HPV powinna być podana przed rozpoczęciem współżycia seksualnego, po ukończeniu 9. roku życia. Optymalnym czasem szczepienia jest 11–12. rok życia. Istotne, by szczepienie zostało przeprowadzone przed zakażeniem wirusem brodawczaka. Nie oznacza to, że szczepione mogą być wyłącznie dzieci. Można szczepić również nastolatki i kobiety dorosłe, jednak należy pamiętać, że skuteczność szczepienia u osób, które rozpoczęły współżycie seksualne, jest potencjalnie dużo mniejsza.

Szczepienie składa się z trzech dawek. Druga dawka jest podawana co najmniej miesiąc od pierwszej dawki, natomiast kolejna – w odstępie trzech miesięcy od drugiej dawki. Jeśli nawet kolejne dawki są podawane w większych odstępach, należy zakończyć cały cykl szczepień w ciągu roku. Powinno się szczepić tym samym preparatem przez wszystkie trzy serie.

Uznaje się, że odporność po szczepieniu trwa wiele lat, nawet powyżej dziesięciu. Średni czas najintensywniejszej ochrony przed zakażeniem wynosi osiem lat. Mimo szczepienia kobieta nie powinna zaniedbywać regularnych badań cytologicznych.