TGS : O fenomenie futbolu – Spotkanie z prof. Krzysztofem Łęckim.

 


Tyska Galeria Sportu – 18.05.2022 r., godz. 18:00

Kolejne spotkanie w Tyskiej Galerii Sportu to rozmowa z socjologiem, autorem książki „Stadiony świata. Pomiędzy Gemenischaft i Gesellschaft”.
„Niektórzy ludzie uważają, że piłka nożna jest sprawą życia i śmierci. Jestem rozczarowany takim podejściem. Mogę zapewnić, że to coś o wiele ważniejszego.“ – słynny cytat menedżera Billy Shankly’ego w przewrotny, ale i najbardziej dosadny sposób oddaje fenomen współczesnego futbolu. Socjolog dr hab. prof. UŚ Krzysztof Łęcki w swoim najnowszym studium „Stadiony świata. Pomiędzy Gemenischaft i Gesellschaft” (wyd. Uniwersytet Śląski) stara się pokazać wielowymiarowy obraz przemian społecznych i kulturowych, charakteryzujących współczesny futbol. Autor jest entuzjastą i kibicem piłki nożnej. Nie dziwi więc, odczuwalny w publikacji, ton nostalgii za czasami, w których kibice byli wierni jednym barwom, a drużyny tworzyli w zdecydowanej większości chłopcy z lokalnych społeczności.
Spotkanie z profesorem będzie okazją, aby podyskutować też o takich pojęciach, jak lojalność klubowa, globalizacja, wspólnota, reprezentacja narodowa czy sportowe emocje. Tym bardziej, że jak ulał pasują one do zjawisk, zachodzących również w tyskiej piłce nożnej.
dr hab. prof. UŚ Krzysztof Łęcki specjalizuje się w socjologii kultury i komunikacji społecznej; autor m.in. takich książek jak: „Perspektywy socjologii kultury artystycznej“ (z A. Lipskim, 1992), „Św. Gombrowicz“ (1997), „Widma wolności“ (2009), „Inny zapis. <<Sekretny dziennik>> pisarza jako przedmiot badań socjologicznych. Na przykładzie <<Dzienników>> Stefana Kisielewskiego“ (2012), „pre-teksty i kon-teksty. Krótkie szkice z <<socjologii obyczajów i komunikacji społecznej>>“ (2016), „Według Tukidydesa. Rozważania socjologa literatury nad <<Wojną peloponeską>>, „Stadiony świata. Pomiędzy Gemenischaft i Gesellschaft” (2021).
miejsce: Tyska Galeria Sportu (oddział Muzeum Miejskiego w Tychach), ul. Edukacji 7
gość: dr hab. prof. UŚ Krzysztof Łęcki
prowadzi: Piotr Zawadzki
zapisy: 515 717 430 (także SMSem), k.hajduk@tgs.tychy.pl
wstęp wolny