Od 1 grudnia pakiet alertowy i nowe obostrzenia.

 


Od 1 grudnia rząd wdraża pakiet alertowy w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa. Zakłada on zmniejszenie limitu osób mogących brać udział w weselach, bawiących się na dyskotekach, czy biorących udział w spotkaniach. Ograniczenia mają dotknąć hotele, gastronomię, obiekty sportowe, placówki kultury i kościoły. Nowe obostrzenia mają na razie obowiązywać do 17 grudnia.

Od 1 grudnia zacząć ma obowiązywać tzw. pakiet alertowy. Zakłada on, że w zgromadzeniach i uroczystościach (np. weselach, stypach), a także dyskotekach będzie mogła brać udział maksimum 100 osób (obecnie jest to 150).

W przypadku placówek kultury, obiektów sportowych, gastronomicznych, hoteli oraz kościołów limity dostępnego obłożenia zostaje zmniejszony z 75 do 50 proc. miejsc (w tym limicie nie mieszczą się osoby zaszczepione). Zwiększona natomiast zostaje (z 10 do 15 m.kw) obowiązkowa powierzchnia przypadająca na jedną osobę w siłowniach, klubach i centrach fitness, muzeach, galeriach sztuki, na targach, wystawach, kongresach, konferencjach oraz placówkach handlowych.

Od 1 grudnia wprowadzone zostają także dodatkowe ograniczenia dla osób podróżujących z krajów non-Schengen. Wprowadzony zostaje zakaz lotów z Botswany, RPA, Namibii, Eswatini, Lesotho, Zimbabwe i Mozambiku. Dodatkowo osoby wracające z tych krajów nie mogą być zwolnione z kwarantanny przez 14 dni.

Dla podróżujących z krajów non- Schengen wprowadzone zostaje wydłużenie kwarantanny do 14 dni i zwolnienie testem PCR wykonanym po upływie 8 dni od przekroczenia granicy. Osoby w pełni zaszczepione preparatami uznanymi na terenie Unii Europejskiej, które przyjeżdżają do Polski, nie podlegają kwarantannie.