„naTYCHmiastowo” wernisaż wystawy Marty Nowakowicz.

 


Tichauer Art Gallery – 3.11.2021 r., godz. 18:00
Zapraszamy na wernisaż wystawy „naTYCHmiastowo” autorstwa Marty „Instaksiary” Nowakowicz-Jankowiak, który odbędzie się 3 grudnia 2021 r. o godzinie 18:00 w Tichauer Art Gallery przy ul. Browarowej 21 w Tychach.
Będzie to wyjątkowa okazja do spotkania z Autorką prac i twórczych rozmów.
Tematem wystawy są Tychy – miasto urodzenia i życia Marty Nowakowicz-Jankowiak, przestrzeń przez nią uwielbiana, eksplorowana i utrwalana na filmie światłoczułym.
Prezentowane zdjęcia ukazują obiekty dobrze znane jak i te, co do których lokalizacji trzeba się mocno zastanowić. Autorka oprócz klasycznego ujmowania rzeczywistości eksperymentuje, przetwarza i nieustannie bawi się
fotografią.
Tytuł wystawy nawiązuje bezpośrednio do wykorzystywanej przez Martę techniki fotograficznej i tematyki prac. Fotografia natychmiastowa ma w sobie pierwotność i magię fotografii. Jej początki sięgają lat 40. XX wieku, kiedy zaprezentowano światu pierwszy aparat błyskawiczny oraz film zawierający w sobie całą ciemnię fotograficzną. Zdjęcie było wywoływane i utrwalane w minutę po zrobieniu. Współczesna fotografia natychmiastowa działa na analogicznych zasadach, zdjęcie
wywołuje się i utrwala na naszych oczach. Fotografie są unikatowe ponieważ powstają tylko w jednym egzemplarzu. Nie ma tu filtrów fotograficznych, nie da się skorygować zdjęć. Mają swójniepowtarzalny klimat oraz analogową prawdę.
Wystawa „naTYCHmiastowo” jest elementem projektu Marty Nowakowicz-Jankowiak realizowanego przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach w ramach VII edycji Tyskiego Banku Kultury.
Zwieńczeniem projektu jest album fotograficzny wydany pod tym samym tytułem.