Narodowe Święto Niepodległości w Tychach – program obchodów.

 


W tym roku obchodzimy 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w Tychach przygotowano szereg wydarzeń, zarówno 11 listopada, jak i w dniach okalających tę datę. Do udziału w nich zaprasza Andrzej Dziuba, prezydent miasta Tychy wraz z instytucjami kulturalnymi.

11 listopada można będzie wziąć udział w głównych uroczystościach – mszy świętej, składaniu kwiatów w miejscach pamięci, a także warsztatach, koncercie czy pokazie multimedialnym. Na szczególną uwagę zasługująwarsztaty i stanowiska edukacyjno-historyczne, które z pewnością zainteresują dużych i małych, którzy zgromadzą się przy Pomniku Niepodległości. To tu można będzie obejrzeć wystawę mundurów, broni i ekwipunku, złożyć wizytę w biurze inżynieryjnym, gdzie na stołach kreślarskich prowadzone będą zajęcia manualne w oparciu o klocki Cobi. Na śmiałków czekać będzie szkoła czołgistów z makietą pola bitwy, na której uczestnicy mogą pokierować zdalnie sterowanymi czołgami i rozegrać historyczną bitwę w układzie 1:1 lub 2:2. Wreszcie – można wykonać biało-czerwoną bransoletkę z drewnianych koralików pod okiem instruktora z Klubu Wilkowyje MCK.

Muzyczną propozycją biało-czerwonego świętowania jest koncert Tyskiego ChóruMieszanego Presto Cantabile „Baczyński i inni romantycy” odbywający się w setną rocznicę urodzin autora, a po zmroku ciekawym zakończeniem dnia będzie multimedialny pokaz na elewacji Urzędu Miasta Tychy. Mapping „Światło cieni” utrzymany w konwencji teatru cieni będzie metaforyczną opowieściąo wolności, o źródle, do któregointuicyjnie zmierzamy. Zobaczymy drogę życia, w którym ściera się dobro ze złem, a wszystko tow połączeniu z muzyką i efektami dźwiękowymi. Poznajemy narratorkę, która opowiada o swoich prywatnych przeżyciach, jest jednocześnie osią czasu, historią kobiety od urodzenia do starości. Koło życia i natury toczy się.

Program obchodów Narodowego Święta Niepodległości 2021 w Tychach:

 • 10.30 msza św. w intencji ojczyzny z oprawą muzyczną chóru CantateDeo pod dyrygenturą Michała Brożka (kościół pw. Św. Krzysztofa, ul. Wyszyńskiego 1)
 • 11.50 rozpoczęcie oficjalnych uroczystości pod Pomnikiem Niepodległości (al. Niepodległości 49)
 • 12.00 „Niepodległa do Hymnu” – odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego z udziałem Orkiestry Dętej KWK Piast oraz chóru CantateDeo pod dyrygenturą Michała Brożka (al. Niepodległości 49)
 • 12.30-14.00 „Weź Polskę na warsztat!” – rodzinne warsztaty patriotyczne i stoiska edukacyjno-historyczne: arsenał, biuro inżynieryjne, szkoła czołgistów (al. Niepodległości 49)
 • 15.00 uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Czułowie z udziałem chóru CantateDeo pod dyrygenturą Michała Brożka (ul. Katowicka)
 • 17.00 „Baczyński i inni romantycy” – koncert Tyskiego Chóru Mieszanego Presto Cantabile
  dyrygent: Agnieszka Zimna

Soliści i instrumentaliści:
Sara Łudzeń – sopran,
Piotr Pudełko – fortepian,
Magdalena Świętek – trąbka,
Wiktoria Jura – perkusja
słowo wiążące: Leszek Król

W programie: utwory F. Chopina, S. Moniuszki oraz innych kompozytorów do słów K.K. Baczyńskiego (kościół pw. Św. Marii Magdaleny, ul. Damrota 62)

 • 18.00 – „Światło cieni” – multimedialne widowisko przygotowane przez Kopaniszyn Studio. (Urząd Miasta Tychy, al. Niepodległości 49)

Oprócz głównych obchodów w dniu 11 listopada, niemal cały miesiąc obfituje w różnego rodzaju wydarzenia nawiązujące do Narodowego Święta Niepodległości i utrzymane w duchu patriotycznym, organizowane przez miejskie instytucje. Są to:

 • Wojewódzki Konkursu Pieśni Patriotycznej i Historycznej „Nad nami Orzeł Biały” – szczegóły REGULAMIN
 • XV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Jesteśmy dumni z Polski” – szczegóły REGULAMIN
 • II Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Spotkanie z twórczością wielkich polskich jubilatów roku 2021”  – szczegóły TUTAJ
 • Cykl wystaw ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach:
  czytelnia Biblioteki Głównej: Ku wolności
  Filia nr 2: Polska dla najmłodszych
  Filia nr 4: Niepodległa
  Filia nr 5: Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
  Filia nr 10: Narodowe Święto Niepodległości
  Filia nr 11: Moja Polska
  Filia nr 12: Pierwsze lata II Rzeczypospolitej (dla dorosłych); Polska – moja Ojczyzna (dla dzieci)
  Filia nr 13: Piękna nasza Polska cała
 • Mini-koncert pieśni patriotycznych zrealizowany i nagrany przez wychowanków w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 dostępny ONLINE
 • wystawa malarstwa Krystyny Jasińskiej „Muzyka Barw” inspirowana pięknem polskiego pejzażu w Galerii Sztuki Profesjonalnej IuivenisAmicus Artis w Zespole Szkół nr 1 im. G. Morcinka w Tychach przy ul. Wejchertów 20 (wystawa potrwa do 26.11.2021)
 • 3 listopada, godz. 16:30 Klub Zręczne Ręce – zajęcia kreatywne dla dzieci z wykorzystaniem interaktywnej mapy Polski
  (MBP Tychy – Filia nr 12, ul. Zaręby 31, zapisy: tel. 32 219 73 75)
 • 4 listopada, godz. 17:00 Klub Motyli Książkowych – zajęcia literacko – plastyczne dla dzieci na motywach legendy Warszawska Syrenka (MBP Tychy – Filia nr 12, ul. Zaręby 31, zapisy: tel. 32 219 73 75)
 • 4 listopada, godz. 11:00 – „Najpiękniejsze pieśni patriotyczne”, czyli prezentacja tekstów i nut wzbogacona o reprodukcje dzieł plastycznych o tematyce niepodległościowej w Zespole Szkół nr 1 im. G. Morcinka w Tychach przy ul. Wejchertów 20
 • 17 listopada godz. 10.00 – „Polskie drogi do niepodległości” koncert Tyskiego Chóru Mieszanego Presto Cantabile pod dyrygenturą Agnieszki Zimnej w Zespole Szkół nr 1 im. G. Morcinka w Tychach przy ul. Wejchertów 20