Warsztaty fotograficzne z cyjanotypii.

 


Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na warsztaty fotograficzne z cyjanotypii, prowadzone przez Iwonę Germanek i Darka Zakrzewskiego, które odbędą się w sobotę, 19 czerwca, w Miejskim Centrum Kultury w Tychach.

Cyjanotypia to jedna z najstarszych technik fotograficznych, dająca zdjęcia o charakterystycznym błękitnym zabarwieniu, które zapewniają światłoczułe sole żelaza. Kolor ten możemy zmienić tonując odbitki w odpowiednich związkach, bądź po prostu w herbacie czy kawie.

Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy mailowe na adres info@ttf.tychy.pl. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. W jednym mailu może zostać zgłoszona tylko jedna osoba. Uwaga: nie wystarczy kliknąć na Facebooku, że weźmie się udział w evencie, liczą się tylko zgłoszenia e-mailem.

Warsztaty odbędą się z zachowaniem reżimu sanitarnego, zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w dniu spotkania. Zakwalifikowane osoby otrzymają potwierdzenie mailem. Organizatorzy proszą o sprawdzanie folderu ze spamem.

W ramach warsztatów organizatorzy przewidują:

– omówienie sposobów na pozyskiwanie negatywów wykorzystywanych w technikach szlachetnych,

– sporządzenie roztworu do cyjanotypii,

– wykonanie odbitki negatywowej na papierze,

– wykonanie fotogramu,

– wykonanie odbitki na płótnie.

Organizatorzy zapewniają wszelkie materiały potrzebne do wykonania prac.

Iwona Germanek to absolwentka Szkoły Fotografii Fotoedukacja w Katowicach oraz Wrocławskiej Szkoły Fotografii AFA. Jest studentką Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Członkini Związku Polskich Artystów Fotografików. Obecnie animatorka zajęć przy MDK Łaziska Górne, gdzie z jej inicjatywy powstała Pracownia Fotografii Alternatywnej. Prowadziła warsztaty w TIFF Center we Wrocławiu (mokry kolodion) oraz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu (mokry kolodion, cyjanotypia). Uczestniczka wielu wystaw, między innymi w ramach Festiwalu Fotografii w technikach dawnych i alternatywnych.

Darek Zakrzewski to absolwent Szkoły Fotografii Fotoedukacja w Katowicach. Przez kilka lat współpracował z gazetą „Dziennik Zachodni” jako fotoreporter. Od wielu lat współpracuje z Instytutem Mikołowskim im. Rafała Wojaczka, gdzie dokumentuje odbywające się tam spotkania z poetami, artystami. Brał udział w wielu wystawach, w tym w Festiwalu Fotografii w technikach dawnych i alternatywnych w Zabrzu. Wspólnie z Iwoną Germanek prowadził warsztaty fotograficzne w mikołowskim muzeum oraz we Wrocławiu.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych. Partnerzy i patroni: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, portal tychy.info i Tychy Press Photo.

Warsztaty rozpoczną się o godz. 10.00 i potrwają ok. 4 godzin. Lokalizacja: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, ul. Bohaterów Warszawy 26.