Bezpłatny program rehabilitacyjny dla mieszkańców Tychów i okolic.

 


Trwa bezpłatny, regionalny program rehabilitacji osób z przewlekłymi chorobami układu kostno-stawowego i mięśniowego.

Program „Tuzy u Tuza. Rehabilitacja lecznicza w chorobach przewlekłych układu kostno-stawowego i mięśniowego w 3 powiatach województwa śląskiego zgodnie z Regionalnym Programem Zdrowotnym” jest realizowany od stycznia 2020 roku i będzie kontynuowany do końca 2022 roku.

Program obecnie jest już prawie na półmetku. Zostało zakontraktowanych w sumie 1080 pacjentów, a do tej pory zostało przyjętych 458 pacjentów z czego 370 zakończyło pełny program.

Program polega na rehabilitacji leczniczej w chorobach przewlekłych układu kostno-stawowego i mięśniowego. Program jest kierowany do mężczyzn w wieku 50 – 64 lata i kobiet w wieku 50 – 59 lat. W ramach programu można skorzystać m.in. z bezpłatnego wsparcia w zakresie kompleksowej rehabilitacji, od wizyt lekarza specjalisty w dziedzinie rehabilitacji medycznej, przez porady fizjoterapeutyczne, po  indywidualny plan rehabilitacyjny dostosowany do potrzeb wynikających ze stanu zdrowia pacjenta oraz zakresu potrzebnej pomocy fizjoterapeutycznej.

 Z prowadzonych statystyk skuteczności programu wynika, że ponad 90 % naszych pacjentów zgłasza poprawę stanu klinicznego. W chorobach narządu ruchu szczególnie istotne jest położenie nacisku na profilaktykę nawrotów. Z racji specyfiki placówki (Certyfikowana Klinika Międzynarodowego Instytutu McKenziego), to zadanie jest szczególnie akcentowane. – mówi fizjoterapeuta Jacek Tuz. 

– W dobie pandemii podjęliśmy szereg działań które mają zabezpieczyć przed transmisją koronawirusa i muszę przyznać, że pomimo dużego zainteresowania programem, a przez to dużej ilości osób w nim uczestniczących nie mamy ani jednej informacji o transmisji koronawirusa  w naszej placówce. – zapewnia Jacek Tuz.  – Dbamy o to, aby standardowe zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego były realizowane skrupulatnie, szczególnie w ostatnim czasie. Ale nie tylko. Dostosowaliśmy rytm zadań programu do naszych możliwości i oczekiwań pacjentów, przez co zmniejszyła się ilość jednorazowych przyjęć. Pomieszczenia są systematyczne wentylowane, pracownicy używają maseczek typu FFP2, pacjenci przed rozpoczęciem Indywidualnego Planu Rehabilitacji mają spotkanie epidemiczne on – line, to przynosi skutek.

Program jest bezpłatny dla uczestników, informacje o programie, grupie docelowej, sposobie rejestracji znajdują się na stronie internetowej www.fizjoterapiamdt.pl oraz w zakładce „Programy Unijne”. Telefon kontaktowy: 696 851 751.


Źródło : http://umtychy.pl/