Dom jest jak człowiek online: Joanna Gierak–Onoszko.

 


On-line : 18 marca 2021 r., godz. 18:0o

Gościem siódmego spotkania z cyklu „Dom jest jak człowiek” będzie Joanna Gierak–Onoszko, autorka książki „27 śmierci Toby’ego Obeda”, wydanej w maju 2019 roku nakładem Wydawnictwa Fundacji Instytut Reportażu „Dowody na istnienie”, nagrodzonej Nike Czytelników 2020.

Reportaż o historii Kanady, okrutnej próbie wymazania kultur i o tym, jak wielką cenę płacą za to współcześni. To też przestroga uniwersalna w swym przekazie – o niewinnych początkach zachłanności; o szacunku i jego braku; o tym, jak głębokie i daleko idące konsekwencje może mieć przyzwolenie na wykluczenie; o tym, jak, i czy w ogóle, wzrasta człowiek, którego pozbawiono korzeni; o bólu, który zostaje w narodzie przez pokolenia i o tym, jak niebezpieczne jest preparowanie historii i wymazywanie dziejów; w końcu o tym także, ile kosztuje odwrócenie wzroku. To reporterska opowieść o winie i pojednaniu, zbrodni bez kary i ludziach, którzy wymykają się przeznaczeniu. To też jest Kanada: siedem zapałek w słoiku, sny o czubkach drzew, powiewające na wietrze czerwone suknie, dzieci odbierane rodzicom o świcie. I ludzie, którzy nie mówią, że są absolwentami szkół z internatem. Mówią: jesteśmy ocaleńcami. Przetrwaliśmy. „Zniszczono cały nasz naród. Nigdyśmy się nie podnieśli. W Europie ekscytujecie się modą na Kanadę, bo patrzycie na nią przez kolorowe skarpetki naszego nowoczesnego premiera. Ale prawda mniej się nadaje do lajkowania” – powiedział autorce jeden z bohaterów tej książki. Joanna Gierak–Onoszko spędziła w Kanadzie dwa lata, sprawdzając, co ukryto pod tamtejszą kulturową mozaiką. W swoim reportażu autorka kreśli obraz Kanady, który burzy nasze wyobrażenia o tym kraju. Dlaczego Kanada ściąga dziś z pomników i banknotów swoich dawnych bohaterów? Jak to możliwe, że odbierano tam dzieci rodzicom? Czyja ręka temu błogosławiła? Joanna Gierak–Onoszko – absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Szkoły Reportażu; do 2018 roku dziennikarka związana z tygodnikiem „Polityka”. Publikowała też m. in. w „Dużym Formacie”, „Piśmie. Magazynie opinii” i „Non/fiction – nieregularniku reporterskim”; laureatka nagrody dla najlepszego reportażu prasowego na Festiwalu Wrażliwym za tekst o międzynarodowej akcji ewakuowania psa z Aleppo (2017); nominowana do Polsko–Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego za reportaż o lekarzach i wolontariuszach pomagających uchodźcom w Berlinie (2015); zajmuje się bohaterami drugiego planu; „27 śmierci Toby’ego Obeda” to jej debiut książkowy, owoc dwóch lat spędzonych w Kanadzie.

„Dom jest jak człowiek” to cykl zorientowany na to, co najbliższe: miejsce zamieszkania w wymiarze mikro – siedlisko, ulicę, osiedle, parafię – małą społeczność i jej codzienne życie. Gośćmi są autorzy podejmujący niepozorne, a przecież ważne etnograficznie, tematy lokalne.

spotkanie online: streaming live na facebookowym profilu Muzeum Miejskiego w Tychcach
gość: Joanna Gierak–Onoszko
prowadzi: Anna Kura
więcej informacji: https://bit.ly/3pIe2pW \

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.


Źródło : http://umtychy.pl/