Metamorfoza biurowca na Homera.

 


Osiedle Homera przechodzi niezwykłą metamorfozę, a to za sprawą prywatnej inwestycji, której realizacja trwa od kilku tygodni. Inwestor, który kupił stary budynek dyrekcyjny FIATA zamienia go na blok mieszkalny, w którym dostępne będą mieszkania o metrażu od 26 m2 do 55 m2. Trwa już sprzedaż mieszkań! Przewidziana jest też oczywiście ciekawa aranżacja otoczenia.

Na początku przypomnijmy historię tego budynku, który od dawna kojarzy się wszystkim mieszkańcom i innym osobom przejeżdżającym ulicą Oświęcimską w Bieruniu ze straszydłem.

Przed wieloma laty biurowiec ten służył obsłudze dyrekcji fabryki FIATA i należał wówczas do FIATA i spółek zależnych. Po prywatyzacji zakładu, na początku lat dziewięćdziesiątych, zdecydowano o sprzedaży budynku biurowca podmiotowi prywatnemu. Zakupiła go spółka z włoskim kapitałem, z zamierzeniem przeznaczenia go do pełnienia funkcji hotelowo-biurowo-usługowych. W trakcie trwania prac projektowych związanych z zaadaptowaniem nieruchomości na nowe funkcje, włoski właściciel nagle zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach. Słuch po nim zaginął na blisko trzy dekady.

Od roku 2016 trwały intensywne starania, aby ustalić prawowitego właściciela nieruchomości. Równolegle przez kilka lat trwało monitowanie do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, w celu zabezpieczenia budynku i zapewnienia tym samym bezpieczeństwa mieszkańcom osiedla Homera. W roku 2018, po blisko trzydziestu latach od nagłego zniknięcia, Urząd Miejski w Bieruniu ustalił miejsce przebywania właściciela niszczejącego i szpecącego okolicę budynku.

W 2019 roku wszczęto postępowanie skarbowe wobec odnalezionego właściciela, względem ogromnych należności na rzecz Gminy Bieruń (głównie przez lata niepłacony podatek od nieruchomości, ale nie tylko). Warto w tym miejscu podkreślić, że nieruchomość ta w ostatnich latach zaczeła budzić spore zainteresowanie inwestorów, w szczególności z branży nieruchomości.

W postępowaniu prowadzonym przez Urząd Skarbowy, Gminie Bieruń – wobec której właściciel nieruchomości miał spore długi – przysługiwało prawo pierwokupu, z którego zamierzała niezwłocznie skorzystać.

Do wykupu niszczejącego budynku przez Gminę jednak nie doszło. Przed zakończeniem procedury okazało się niespodziewanie, że włoski właściciel sprzedał nieruchomość prywatnemu inwestorowi. Sytuacja wyglądała jednak optymistycznie, bowiem z rozmów, jakie nowy właściciel prowadził z Gminą Bieruń wynikało, iż zamierza on zaadaptować budynek na estetyczny blok mieszkalny. Niestety w kilka tygodniu po transakcji nowy właściciel nieruchomości na osiedlu Homera zmarł nagle. Co było dalej, pamiętamy: budynek szpecił okolicę przez kolejne dwa lata…

Nagła śmierć prezesa spółki pokrzyżowała plany inwestycyjne, ale ostatecznie doprowadziła do sprzedaży nieruchomości kolejnemu inwestorowi, a więc obecnemu właścicielowi. Wszystko prawdopodobnie jednak zmierza do szczęśliwego zakończenia! Firma 3 Piętro Nieruchomości prowadzi aktualnie intensywne prace związane z remontem i przebudową starego budynku na osiedlu Homera. Równolegle prowadzi już sprzedaż powstających tam mieszkań.

Gmina Bieruń pozytywnie zaopiniowała propozycję zagospodarowania terenu wokół budynku zgłaszając jednak kilka uwag i sugestii. Zagospodarowanie zaprezentowane przez inwestora przewiduje budowę miejsc parkingowych dedykowanych mieszkańcom bloku, atrakcyjnego placu zabaw, nowoczesnej rowerowni oraz parkingu dla pawilonu handlowego, który funkcjonował będzie na parterze budynku. Ponadto wokół bloku mieszkalnego pojawi się sporo niskiej zieleni. Aktualny układ komunikacyjny zostanie zachowany.

Oferta mieszkaniowa na osiedlu Homera:

  • Budynek składa się z 5 kondygnacji (piwnice z komórkami przeznaczonymi dla lokatorów, parter, pierwsze, drugie i trzecie piętro) z niezależnymi czterema klatkami schodowymi.
  • Przy każdej klatce schodowej umiejscowiona jest również winda.
  • Zakończenie prac remontowych przewidziane jest  na koniec 2021roku.
  • W ofercie znajdują się mieszkania 1, 2 i 3 pokojowe o powierzchniach 26m2 – 55m2
  • Każde mieszkanie posiada balkon.
  • Na terenie w okolicy budynku przewidziana jest budowa bezpiecznego placu zabaw dla dzieci i zagospodarowanie terenu zielonego.


Źródło : https://www.bierun.pl/