Powstaną kolejne wysepki dla pieszych.

 


Na tyskich przejściach dla pieszych już niebawem pojawiają się kolejne azyle. Wysepki, które pozwalają przejść przez jezdnie na dwa razy. Wszystko po to, by podnieść poziom bezpieczeństwa ruchu w naszym mieście.

Dotychczas na terenie Tychów azyle zastosowano już na 63 przejściach dla pieszych. Rozwiązanie to sprawdziło się w praktyce, dlatego w tym roku zaplanowano kolejne realizacje. – Azyle drogowe stanowią bufor dla pieszych, dzięki któremu mogą oni przejść przez ulicę „na dwa razy”, z możliwością bezpiecznego zatrzymania się na środku. Ponadto uspakajają ruch w rejonie przejścia i uniemożliwiają wyprzedzanie czy niebezpieczne sytuacje na drodze – mówi Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. –  Azyle wpływają  również na zredukowanie prędkości pojazdów poprzez optyczne zawężenie pola jazdy, zmniejszenie szerokości pasów ruchu oraz odgięcie torów jazdy – dodaje.

Łącznie powstanie 5 nowych azyli. Trzy na ulicy Czarnieckiego w sąsiedztwie szkoły podstawowej nr 5, a dwa na ul. Cyganerii przy skrzyżowaniu z ul. Ciasną. Natomiast na ul. Sikorskiego – przy pętli trolejbusowej – zostanie poszerzona istniejąca wyspa i zmianie ulegnie organizacja ruchu.

Za ten zakres odpowiadać będzie wyłoniona w drodze przetargu firma INFRA-KOM. – Wykonawca już rozpoczął opracowywanie projektów tymczasowej organizacji ruchu, jaka będzie obowiązywała na czas prac. Choć nie znamy jeszcze szczegółów, to wiadomo, że roboty będą powodowały miejscowe utrudnienia. Kierowców prosimy o ostrożną jazdę i stosowanie się do znaków – mówi Agnieszka Kijas, rzecznik prasowy MZUiM. Całość prac powinna zakończyć się w październiku, a wartość umowy to około 260 tys. zł.


Źródło : http://umtychy.pl/