Festiwal Szantowy : Port Pieśni Pracy 2020.

 


Przed nami kolejna, XXXVI edycja Portu Pieśni Pracy, festiwalu szantowego organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach i zespół Perły i Łotry, który od lat gromadzi w Tychach miłośników szant, muzyki żeglarskiej i folkowej.

W tym roku Port Pieśni Pracy musi odbyć si w nieco zmienionej formule. Nie oznacza to jednak zmian na gorsze! Jak zwykle bowiem w programie znajdziemy atrakcje dla tych małych i całkiem dużych miłośników morskich opowieści. Nie zabraknie więc warsztatów i gier dla najmłodszych, plenerowych pokazów filmowych i mnóstwa muzyki! Szczególnie o to ostatnie zadba znana i lubiana formacja Perły i Łotry! Pomogą im w tym zespoły: Banana Boat, Ryczące Dwudziestki i Trzecia Miłość.

Co najważniejsze, wstęp jest bezpłatny. Na piątkowe wydarzenia należy się zapisać dzwoniąc do Miejskiego Centrum Kultury w Tychach pod nr 32 327 02 90 – liczba miejsc jest oraniczona.

Jeżeli jednak chodzi o sobotnie koncerty, należy wykazać się kreatywnością, biorąc udział w konkursie fotograficznym „Szanty na lądzie”. Polega on na wykonaniu zdjęcia o tematyce marynistycznej, w mało oczywistym miejscu. Przedstawmy więc szanty w nietypowej, niezbyt morskiej scenografii! Materiały wysyłać można na naszego Facebooka lub na adres e-mail: mck@mck.tychy.pl. Szczegóły i regulamin konkursu dostępne są na stronie www.kultura.tychy.pl. Na zgłoszenia czekamy do 20 sierpnia (do godz. 12.00).

Program wydarzenia:

Piątek (28 sierpnia) – Ogród Miejskiego Centrum Kultury w Tychach (ul. Bohaterów Warszawy 260

17.30 – 18.30 Warsztaty plastyczne dla dzieci

18.30 – 19.30 Koncert zespołu „Trzecia Miłość”

Zespół Trzecia Miłość tworzą muzycy znający się dobrze ze sceny szantowo-folkowej postanowili pokazać się szerszej publiczności z troszkę innej strony i zaprezentować swoje pomysły muzyczne, często trzymane gdzieś głęboko w szufladach. Inspirowani muzyką irlandzką i bluegrassowymi harmoniami postanowili stworzyć repertuar z pogranicza piosenki autorskiej i żeglarskiej. Instrumentarium Trzeciej Miłości – dwoje skrzypiec, akordeon, gitara i bas – tworzy wraz z wokalami niesamowite możliwości aranżacyjne, nadające zespołowi niepowtarzalny styl.

Skład zespołu: Jolanta Gacka – śpiew, skrzypce, Justyna Rodasik – śpiew, skrzypce, Michał Słowikowski – śpiew, gitara akustyczna, Wojciech Harmansa – śpiew, akordeon, Krystian Sidor – gitara basowa.

19.30 – 20:00 projekcja filmu „II koncert na wiolonczelę i orkiestrę” w reż. Macieja Stuhra

Maciek jest młodym okulistą, a w wolnym czasie koncertuje ze swoim zespołem muzycznym. Podczas jednego z występów dostaje udaru mózgu. Przechodzi skomplikowaną operację i z trudem udaje się go uratować. Mężczyzna czuje się uwięziony nie tylko w swoim ciele, ale również w swoim związku… Rozpoczyna walkę o wolność. Film jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami i oparty na reportażu Małgorzaty Smolak. Scenariusz został napisany do koncertu wiolonczelowego Pawła Mykietyna.

20:00 – projekcja filmu „Maiden” reż. Alex Holmes

Film „Maiden” w reżyserii Alexa Holmesa przybliża historię samej Edwards i jej walki o równe traktowanie. Pokazuje również, jakie przeszkody napotkała jej załoga w trakcie śmiertelnego wyścigu. Tracy Edwards „przypadkiem“ została legendą w świecie żeglarzy i ikoną dla wielu dziewczynek, które same marzą o osiągnięciu niemożliwego. I mimo tego, że Brytyjka przetarła szlaki wielu kobietom, do dziś żadna z nich nie wygrała wyścigu The Ocean Race.

Sobota (29 sierpnia)

19:00 Koncert Banana Boat

Sextet wokalny, specjalizujący się w oryginalnej twórczości autorskiej w dziedzinie współczesnej piosenki żeglarskiej, oraz w autorskiej interpretacji szanty klasycznej. Od roku 1998 – zespół Banana Boat koncertował na wszystkich największych scenach szantowych w Polsce. Charakterystyczne koszulki – pięć kawałków banana – pojawiają się wszędzie tam, gdzie znajdą się ludzie, którzy chcą się dobrze bawić przy muzyce płynącej wyłącznie z pięciu męskich gardeł oraz obejrzeć jedyny w swoim rodzaju, niezwykły, uśmiechnięty – bananowo-szantowy show. Zespół został nazwany niegdyś przez jednego z konferansjerów Uśmiechem Polskiej Sceny Szantowej.

19:45 Marek Szurawski

Dziennikarz, tłumacz i szkoleniowiec z zawodu, żeglarz i marynista z pasji, wykonawca szant, współtwórca i animator polskiego ruchu szantowego.

20:30 Perły i Łotry

Siłą i rozpoznawalną marką Pereł i Łotrów były zawsze bardzo profesjonalne aranżacje (zarówno wokalne jak i instrumentalne) oraz wykonastwo na najwyższym poziomie. W repertuarze dominują tradycyjne pieśni morza jak i współczesna piosenka żeglarska oraz folk.

21:15Ryczące Dwudziestki

Nierozłącznym elementem pasji, którą wykonują, są podróże – licząc przebyte kilometry tras koncertowych z pewnością już parokrotnie okrążyli kulę ziemską. Niejeden port odwiedzili – drogą morską, powietrzną lub lądową – niejeden samochód „zarżnęli” i w niejednej koi spali. Prawie każdego weekendu, wyruszają gdzieś w Polskę, nie omijając wielu spektakularnych koncertów, czy imprez kulturalnych – również emitowanych przez krajowe stacje telewizyjne.