Wernisaż wystawy malarstwa Romana Maciuszkiewicza „Świat bez nas II”.

 


Zapraszamy do udziału w wernisażu online wystawy malarstwa Romana Maciuszkiewicza pt. „Świat bez nas II”,  jaka zostanie zaprezentowana  już w najbliższy piątek – 3 kwietnia o godzinie 18:00 w Miejskiej Galerii Sztuki OBOK.

Pokaz malarstwa doskonale wkomponowuje się w naszą aktualną rzeczywistość, a obraz pustego, wyludniałego  świata staje się namacalnym doświadczeniem każdego z nas.

Wystawa w naszym nieprzewidywalnym świecie nabiera dziś zupełnie nowego przekazu.

A zaplanowany kilka miesięcy temu wybór artysty i czasu, w którym prezentowane są jego dzieła ( niestety tylko wirtualnie) stają się metafizyczne, prorocze w swoim znaczeniu.

Roman Maciuszkiewicz tak opisuje swoją sztukę.

Wystawa pt. „Świat bez nas II” jest refleksją nad pustką, która zawsze była w moich obrazach obecna, i którą prezentowałem, a także sam odczytywałem, jako niedopowiedzianą, tajemniczą przestrzeń, pełną różnorakich obietnic. Teraz, w miarę upływu czasu, postrzegam te pustkę jako coś nieodwracalnego, bardzo namacalnie konkretnego nie tylko wymiarze indywidualnym, ale wręcz globalnym. I chociaż przybiera, mam nadzieję, czasami atrakcyjnie malarską formę, obiecuje coraz mniej i, niestety, jest obrazem świata, który w coraz mniejszym stopniu zasługuje na naszą obecność.  

Wystawa ta nie jest jednak całkowicie pesymistyczna. Dopóki istnieje sztuka, dopóty zaświadczamy o naszej obecności. I choć sztuka karleje, podobnie jak świat wokół nas, to przecież karmimy się nią, przeżywamy, czasem jej wierzymy, często z nią polemizujemy, analizujemy, akceptujemy bądź odrzucamy. To nasz wspaniały przywilej.

Tytuł wystawy jest zapożyczeniem, cytatem tytułu fascynującej książki Alana Weismana, w której autor opisuje świat, który wskutek nagłego zniknięcia, nieobecności naszego, ludzkiego  gatunku, pozostał sam sobie. I ma się całkiem nieźle.