Tyski lekarz Dawid Ciemięga chce nakręcić film o antyszczepionkowcach.

 


Dawid Ciemięga poszedł w ślady Tomasza Sekielskiego i założył publiczną zbiórkę, która już teraz bije rekordy popularności w internecie. Film ma zdaniem lekarza, ukazywać prawdę o ruchach antyszczepionkowcówców, których pediatra jest przeciwnikiem.

Tylko w dwa dni za pomocą strony zrutka.pl z potrzebnych 50 tysięcy złotych zebrał ponad 30 tysięcy.

Dawid Ciemięga zajmuje się walką z kłamstwami i oszustwami rozpowszechnianymi przez antyszczepionkowców oraz hejtem w sieci kierowanym w stronę lekarzy i pracowników ochrony zdrowia. Jego działalność obejmuje również powszechny problem naciągania ludzi na pseudomedyczne metody rzekomego diagnozowania i leczenia, w tym biorezonans, badanie żywej kropli krwi itd. Przez lata instytucje oraz towarzystwa naukowe nie radziły sobie z tym problem i przegrywały – szczególnie w mediach społecznościowych i internecie, gdzie propaganda fake newsów rośnie lawinowo.

Na facebookowej stronie Lekarz Dawid Ciemięga możemy przeczytać :

Już mogę podać kilka informacji o filmie i odpowiedzieć na różne pytania.

Bardzo dziękuje za wsparcie, w ciągu 24 godzin zebraliśmy ponad 19 tys złotych, na film o StopNop, a zbiórka trwa jeszcze miesiąc.

1. Film nie będzie polowaniem na czarownice, nie będzie szkalowaniem kogokolwiek – to publicznie deklaruje. Nie będzie w nim wskazywania winnych, nie będzie w nim obrażania i pomawiania. Film pokaże niepodważalne fakty, które oceni opinia publiczna. Film pokaże jak wygląda przekaz informacji przez StopNop i Justynę Sochę, ale nie tylko. Ja chce pokazać całej Polsce, jak ci ludzie przekazują informacje, a cała Polska to oceni.

Do udziału w filmie zostanie zaproszona Pani Justyna Socha, która otrzyma informacje o tym, o co chciałbym Ją zapytać. Aby zadbać o najwyższą rzetelność filmu, każda osoba występująca w filmie, będzie autoryzować swoje wypowiedzi, również Pani Justyna Socha zostanie poproszona, o zatwierdzenie swoich ewentualnych odpowiedzi na przedstawione pytania w moim filmie. Dzięki temu nie będzie mowy o tym, że cokolwiek zostało wyrwane z kontekstu.

2. Padają pytania czy 20 tyś zł to nie za mało. Ja jestem oszczędny, nie chce robić tego z rozmachem i szastaniem pieniędzmi, ponadto angażuje w to również środki własne prywatne. 20 tyś wystarczy aby pokryć minimum tego, co jest niezbędne sprzętowo, jednak patrząc na duże zainteresowanie i wsparcie, kwota zbiórki zostanie prawdopodobnie podniesiona, ponieważ możliwości rosną w oczach. Wszystko co będę kupować, będę kupować z możliwie największymi rabatami, szukając najlepszych cen, aby jak najlepiej wykorzystać Wasze pieniądze, oraz żeby ich nie marnować. Już wstępnie udało mi się kilka dobrych cen poszukać z rabatem.

3. To co zostanie niewykorzystane przy tej produkcji, zostanie wykorzystane na kolejne. Jak już zadeklarowałem, z wszystkiego się rozliczę i dla siebie nie wezmę ani 1 zł. Ja mam z czego żyć i za co realizować własne hobby, pasje. Jak ktoś trafnie zauważył i napisał – StopNop nie pokazuje dokładnych rozliczeń, kasa idzie na tzw cele statutowe, ale na co dokładnie to nie wiadomo. Wiele fundacji w ten sposób rozkrada pieniądze, a że ludzie nie proszą o dokładny wykaz wydatków, to niestety kasa idzie w eter. Ja pokaże ile zebrałem i co za to kupiłem.

4. Antyszczepionkowcy – proszę nie sugerować co ma być w filmie, nie będzie to film o nopach, nie będzie to film o negowaniu nopów itd. Temat filmu jest jasny – StopNop, fake newsy, manipulowanie ludźmi poprzez nieprawdziwe informacje, pseudonauka, hejt i promowanie rzetelnej wiedzy. To jest temat filmu.

5. W pierwotnym poście wspominałem, że tym wszystkim zajmuje się po godzinach, kosztem wolnego czasu, więc będzie to wymagać cierpliwości. Nikt mi za to nie płaci, nie jestem sponsorowany przez jakąkolwiek instytucje, firmę, towarzystwo – jest to moje oficjalne oświadczenie. 
Film postaram się ukończyć najszybciej jak mogę. Będę informować regularnie o tym, na jakim etapie jestem, co się dzieje.

6. Chciałbym zwrócić się o patronat kilku instytucji, które swoim autorytetem wzmocnią powagę tej inicjatywy. O tym jeszcze poinformuje.

7. Prawdopodobnie nieco przesunę w czasie start fundacji, aby skupić się na filmie, fundacja to sporo dodatkowych obowiązków i formalności, które w tym momencie niepotrzebnie zajmować będą mój czas. Ale o tym będę informować. Statut i tak opublikuje jak zapowiadałem.

Chciałbym aby w społeczeństwie dominowały rzetelne informacje, abyśmy promowali naukę, wspierali dobre informacje, dobre pomysły. Chciałbym aby skończyło się bezkarne rozpowszechnianie fake newsów, aby pseudonauka była obnażana i niwelowana. Bo jeśli ludzie będą skupiać się na teoriach spiskowych, pseudonaukowych bredniach, to będziemy się wszyscy cofać albo przynajmniej stać w miejscu. Świat nie potrzebuje bredni.

https://zrzutka.pl/efkh9a

Dziękuje za wsparcie.
Dawid.


Źródło : Lekarz Dawid Ciemięga, https://zrzutka.pl/efkh9a