Witold Bańka szefem Światowej Agencji Antydopingowej WADA.

 


Witold Bańka został szefem Światowej Agencji Antydopingowej! Polski Minister Sortu i Turystyki rozpocznie pracę 1 stycznia 2020 roku.

Decyzja zapadła 14 maja w Montrealu podczas spotkania rządowej części WADA w Montrealu. Bańka jest na razie nominowany na prezesa, jego kandydatura musi jeszcze zostać zatwierdzona przez WADA podczas światowej konferencji antydopingowej w Katowicach w listopadzie 2019 roku.

– Bardzo ważny dzień dla mnie i dla Polski! Decyzją wszystkich kontynentów zostałem wybrany wspólnym kandydatem na Prezydenta WADA – skomentował na Twitterze minister sportu.

Swoją funkcję w polskim rządzie Witold Bańka będzie sprawował najprawdopodobniej do końca obecnej kadencji. Pracę w Światowej Agencji Antydopingowej rozpocznie 1 stycznia 2020 roku. Jednak przez najbliższe miesiące Witold Bańka ma przygotowywać się do nowej roli u boku ustępującego prezesa Craiga Reediego.

Najważniejszym celem powstałej w 1999 roku organizacji jest walka z dopingiem w zawodowym sporcie. Witold Bańka od kwietnia 2017 roku należał do Komitetu Wykonawczego WADA. Od przyszłego roku będzie trzecim szefem tej organizacji i jednocześnie pierwszym, który za swoją działalność będzie pobierał pensję.

Pochodzący z Tychów Witold Bańka jest absolwentem politologii na Uniwersytecie Śląskim. Jako sportowiec zdobył brązowy medal lekkoatletycznych MŚ w Osace w 2007 roku w sztafecie 4×400 metrów. Od 2015 roku pełnił funkcję ministra sportu i turystyki w rządzie Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego.


Źródło : http://slask.eska.pl/