Tyska Noc Muzealna.

 


18 maja 2019 – XII Tyska Noc Muzealna

godz. 17.00
W świecie twórczej wyobraźni
Spotkanie nr 4
Artystyczne instalacje w przestrzeni publicznej

Muzeum Miejskie, pl. Wolności 1

 dla wszystkich dzieci i rodziców

Po kwietniowej zabawie w projektowanie murali nadchodzi czas na kolejną odsłonę artystycznych działań związanych ze scenerią miejską. Tym razem zajmiemy się wymyślaniem instalacji artystycznej, która mogłaby zaistnieć w przestrzeni publicznej.

Kreowane przez artystów instalacje, których tworzenie zaczęło nabierać tempa w drugiej połowie XX wieku, powstają często w centrach dużych miast. Niejednokrotnie zwracają uwagę przechodniów, zadziwiają, wzbudzają zachwyt lub szokują. To bez wątpienia jedna z najlepszych metod dotarcia do szerokiego grona odbiorców (często nieoswojonych z działaniami współczesnych twórców sztuk wizualnych), dla których niespodziewane zetknięcie z dziełem – na przykład w drodze do pracy – może być jedyną okazją do kontaktu z najnowszą sztuką.

Po przyjrzeniu się dziełom takich artystów, jak: Ai Wei Wei, Joanna Rajkowska, Yayoi Kusama, Christo czy Leon Tarasewicz spróbujemy samodzielnie, używając kartonów, folii i kolorowych dodatków, zaprojektować instalację adekwatną do zaproponowanej w danej dzielnicy miasta lokalizacji.

Prowadzenie: Monika Sojka

Dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat

Czas trwania: 2 h

Zapisy: Anna Kura, Dział Edukacji i Promocji, tel. 32 327 18 21; e – mail: a.kura@muzeum.tychy.pl

 

godz. 18.00
Potańcówka
Cyja nie jedno ma imię

 Akademia Cafe, ul. Andersa 22

 dla wszystkich miłośników muzyki i tańca

Warto mieć: wygodny strój i obuwie

Cyja, czyli świniok, czyli ciąża, czyli wstyd, czyli akordeon – najbardziej kojarzący się ze śląską muzyką instrument. Jak było naprawdę? Kiedy i dlaczego akordeony zawojowały cały świat muzyki tradycyjnej? Jak wcześniej wyglądała tradycyjna kapela? Czym różni się akordeon od harmonii – tego i jeszcze więcej dowiecie się na spotkaniu z Kapelą Rube Świnie.

Z przytupem kontynuujemy podjęte przed dwoma laty przez Muzeum Miejskie w Tychach działania w przestrzeni osiedla A.  Z kapelą grającą na żywo poznawać  będziemy muzykę tradycyjną okolic i nie tylko. Zapraszamy na tańce połączone z elementami nauki podstawowych kroków oraz zabawami tanecznymi. Będzie to także wyjątkowa okazja, by lepiej poznać tradycyjne instrumentarium naszych muzycznych gości. Wszystko to w kameralnej i „sąsiedzkiej” atmosferze w przytulnej Akademii Cafe.

Kim są nasi goście?

„Świnia” – to pieszczotliwe określenie akordeonu. „Ruba” bo gruba będzie impreza, ponieważ kapela gra do tańca! Skład Rube proponują rzadko spotykane w muzyce tradycyjnej połączenie dwóch akordeonów, których spoiwem jest baraban z naturalnej skóry. Kapela obecnie sięga po szersze instrumentarium – klarnet, trąbki, czy eufonium, nawiązując tym samym do tradycyjnych kapeli obecnych na Śląsku jeszcze w połowie XX wieku. W repertuarze kapeli królują górnośląskie melodie wykonywane z niespożytą energią, pasją i fantazją.

Zespół występuje w składzie:
Katarzyna Dudziak: śpiew, baraban, klarnecik
Mateusz Dyszkiewicz: harmonia, eufonium, śpiew
Andrzej Teofil: akordeon, trąbka, śpiew

Więcej informacji: www.facebook.com/Rubeswinie/


godz. 18.00
Promocja 13. Tyskiego Zeszytu Historycznego
Ewangelicy na ziemi pszczyńskiej

Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła (ul. Burschego 20)

dla wszystkich miłośników historii i literatury

Spotkanie promujące najnowszy Tyski Zeszyt Historyczny, w którym zamieszczone zostały teksty prelegentów XI Tyskiego Sympozjum Historycznego.
Sympozjum wpisało się w cykl wydarzeń sygnowanych tytułem Pod znakiem Róży, organizowanych przez Muzeum Miejskie w Tychach i Parafię Ewangelicko – Augsburską Apostołów Piotra i Pawła w Tychach z okazji obchodów 500. lat Reformacji w 2017 roku.

Referaty zawarte w wydawnictwie przybliżają historię luteranizmu na obszarze historycznej ziemi pszczyńskiej, zachęcając jednocześnie do głębszego poznawania wiary pod znakiem Róży Marcina Lutra. W publikacji znaleźć będzie można informację m.in. o początkach protestantyzmu na ziemi pszczyńskiej, historii tyskiej kaplicy ewangelickiej, ewangelickiej osady w Hołdunowie i parafii ewangelickiej w Mikołowie.

Uczestnicy spotkania obejrzą także film autorstwa Wiesława Głowacza „Bp Bursche – postać i dzieło” z archiwum TVP 3 Katowice.

Specjalnie z okazji XII Tyskiej Nocy Muzealnej wydawnictwo można będzie nabyć w promocyjnej cenie.

od godz. 20.00
Noc z azjatycką kuchnią

Muzeum Miejskie w Tychach, pl. Wolności 1

dla wszystkich smakoszy

Specjalnie dla naszych gości Noc Muzealną uatrakcyjnią specjały szefowej kuchni Patrycji Walter. W tę noc odbędziecie kulinarna podróż na Daleki Wschód, aby przekonać się na własnych kubkach smakowych, jak grilluje się w Laosie. Każdy własnoręcznie będzie mógł dobierać sobie składniki, na jakie ma ochotę. Spróbuje zestawy sałat, ziół i makaronu do bulionu, który wytwarza się sam, tworząc aromatyczną egzotyczną zupę.


godz. 20.00
Oprowadzanie kuratorskie
Wystawa „Tychy  – sacrum w mieście socjalistycznym”

 Muzeum Miejskie, pl. Wolności 1

 dla wszystkich miłośników sztuki

Oprowadzi historyk sztuki Patryk Oczko.
Na wystawie zaprezentowano kilkanaście kościołów zaprojektowanych w okresie wielkiej budowy miasta (1951-1989) oraz obiekty wcześniej istniejące, które weszły w obręb jego rozszerzających się granic. Ich autorami są m.in. Stanisław Niemczyk, Bożena i Janusz Włodarczykowie, Grzegorz Ratajski oraz Zbigniew Weber.

Ekspozycję tworzą makiety, projekty prezentujące różne stadia rozwojowe koncepcji, fotografie archiwalne oraz współczesne – wykonane z ziemi i z lotu ptaka. Zestawienie powyższe pozwala na konfrontację przeszłości z teraźniejszością. Pokazuje zmiany jakie zaszły w samych budynkach oraz ich otoczeniu.

 

godz. 21:00
Otwarcie 
nowej przestrzeni dla działań kulturalnych w mieście

Śląskie Zakłady Sztuki, pl. Wolności 3

dla wszystkich miłośników kultury i naszego miasta

godz. 21.15
Wernisaż wystawy malarstwa Bartosza Hadrysia

Bartosz Hadryś
Rocznik 77, urodzony w Tychach; mieście, w którym pracuje i tworzy. Uprawia malarstwo i rysunek. Przy tworzeniu abstrakcyjnych form w swoich autorskich pracach wykorzystuje technikę olejną, dającą duże możliwości operowania światłem i kolorem.
Abstrakcje każdorazowo odsyłają i nawiązują do spójnego świata, stworzonego przez artystę, który to świat stał się motywem przewodnim i charakterystycznym jego twórczości. Oprócz tych form pojawiają się obrazy „na pograniczu”, w których Hadryś wrzuca człowiecze figury. Zawsze będące na krawędzi. Gdzieś na granicy. Figury jakby próbujące wejść do tego „innego” świata.
Nieliczne, ale istotne dla zrozumienia jego twórczości są portrety. Pozorny spokój postaci, zakłóca odczuwalny mrok, cień – niepokój, który dominuje dzieło.
Artysta nigdy nie tytułuje obrazów aby nie ograniczać wyobraźni potencjalnego odbiorcy.
Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest laureatem nagród i wyróżnień w konkursach z dziedziny malarstwa i rysunku. Jego prace znajdują się w prywatnych zbiorach w Polsce, Niemczech i Szwajcarii, są także stale prezentowane na wystawach krajowych.​

godz. 22:00
Koncert
„Muzeum Kaczmarskiego”

“Muzeum Kaczmarskiego” to program tyskiego Teatru HoM, powstały z okazji 10. rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego, niezwykłego artysty, poety i prozaika, bardzo wnikliwego obserwatora tak całych procesów historycznych jak zanurzonych w nich jednostek.
Na aktorów Teatru HoM, dojrzewających w latach 90., wywarł szczególny wpływ, bo na twórczość Kaczmarskiego patrzyli nie przez spłaszczającą soczewkę walczącego z ustrojem Barda Solidarności ale postrzegali go jako bezwzględnego humanistę, poetę egzystencjalnego, krytycznie komentującego wszystkie zjawiska i procesy społeczne bez obierania strony, zawsze z pozycji outsidera. Chociaż tylko jeden album Tria Piosenkariat, którego Jacek Kaczmarski był liderem, nosi tytuł “Muzeum”, to tak naprawdę niemal w każdym programie poetyckim tak zespołu jak i solowym, znajdowały się utwory inspirowane malarstwem. Teatr HoM uczcił 15. rocznicę śmierci artysty przygotowując nową odsłonę programu “Muzeum Kaczmarskiego” w odświeżonej aranżacji z powiększonym instrumentarium.

Wykonawcy:
Michał Lipiński – aranżacja, elektronika , instrumenty klawiszowe
Michał Sosna – saksofon
Michał Majocha – gitara basowa
Janusz Niedbał – wokal
Jakub Kabus – wokal, lira korbowa

 

Organizatorzy:
Muzeum Miejskie w Tychach
Stowarzyszenie Śląskie Zakłady Sztuki

 

 


Źródło : http://muzeum.tychy.pl/