Tychy : pobłogosławienie nowych organów.

 


Po trzech latach budowy w kościele Miłosierdzia Bożego w Tychach zabrzmiały organy piszczałkowe. Dzieło Henryka Jana Botora pobłogosławił w czasie sumy odpustowej metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Instrument zbudowany w tyskiej świątyni pochodzi z krakowskiej Akademii Muzycznej. – Gdy Akademia Muzyczna postanowiła sprzedać organy wystąpiliśmy do przetargu, który udało nam się wygrać – mówił proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego, ks. Józef Sołtys.

Rozbiórki instrumentu w Krakowie oraz przeniesienia go do Tychów podjął się Henryk Jan Botor, wykładowca krakowskiej uczelni oraz organista w parafii św. Marii Magdaleny w Tychach. To drugi instrument w Tychach wybudowany przez organmistrza. Pierwszy pochodził z katedry i obecnie gra w Tychach-Czułowie.

Pobłogosławienia instrumentu przed Eucharystią dokonał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. – W tej parafii są już dwa piękne instrumenty. Pierwszy z nich to dzwony, które pobłogosławiliśmy przed trzema laty. Teraz parafia wzbogaciła się o wspaniałe organy – mówił abp Skworc.

Proboszcz parafii podkreśla, że pan Henryk Botor jest też autorem koncepcji architektonicznej całego instrumentu. – Podczas prac nad organami okazało się, że trzeba je przebudować. Należało umieścić sekcje instrumentu jedna nad drugą, czego dokonał Henryk Botor. On także własnoręcznie namalował anioły zdobiące prospekt instrumentu – stwierdził ks. Sołtys.

Podczas homilii metropolita katowicki nawiązywał do przeżywanego dzisiaj święta Miłosierdzia Bożego. Zachęcał wiernych, aby „składali swoje losy w serce Miłosiernego Boga”. – Najświętsza Ofiara jest manifestacją Bożego Miłosierdzia. To jest wychodzenie Boga w kierunku człowieka – mówił. – Chcemy dziękować za Jezusa Chrystusa, który jest z nami w tej świętej godzinie Eucharystii. Jest z nami dzięki mocy Ducha Świętego. On, Duch jedności i przemiany gromadzi nas w jednym Kościele. On nas także przemienia – powiedział.

Na Sumie odpustowej w tyskiej parafii pobłogosławiono 14-głosowe organy, które zostały przeniesione z krakowskiej Akademii Muzycznej do Tychów przez Henryka Jana Botora. Prace te trwały blisko trzy lata. Jest to już drugi instrument postawiony w Tychach przez tego organmistrza.


Źródło : https://ekai.pl/