Metrobilet od maja w taryfie komunikacyjnej Zarządu Transportu Metropolitalnego.

 


W taryfie komunikacyjnej Zarządu Transportu Metropolitalnego pojawi się nowy bilet. Już w maju można będzie kupić wspólny bilet na autobus, tramwaj, trolejbus i pociąg. Metrobilet obowiązywać będzie w sześciu strefach. Od czerwca przybędzie więcej połączeń kolejowych na najważniejszej trasie kolejowej Częstochowa-Gliwice. Koleje Śląskie dostały 1,2 mln zł na dodatkowe przewozy.

Dobra wiadomość dla korzystających z komunikacji miejskiej. Długo wyczekiwany metrobilet  będzie dostępny w maju. Prace nad wprowadzeniem wspólnego biletu na komunikację miejską i kolej trwały od października ub. roku kiedy marszałek województwa śląskiego podpisał porozumienie w sprawie wdrożenia wspólnego biletu okresowego na autobus, tramwaj, trolejbus i pociąg.

Bilet dostępny będzie w ponad tysiąca punktów Zarządu Transportu Metropolitalnego i na Ślaskiej Karcie Usług Publicznych. Z powodu tej ostatniej przeciągały się prace nad wprowadzeniem biletu. Należało wprowadzić bowiem dodatkowe dane do karty. Jednocześnie trzeba było przystosować terminale drużyn konduktorskich w Kolejach Śląskich.

– Obecnie trwają testy oprogramowania. Równolegle prowadzone są uzgodnienia brzmienia umowy, określającej szczegóły wprowadzenia tego rozwiązania. Umowa będzie zawarta pomiędzy ZTM a Kolejami Śląskimi. Planujemy, że metrobilet zostanie uruchomiony w ciągu kilku najbliższych tygodni – informuje Witold Trólka z biura prasowego ZTM.

Metropolia została podzielona na sześc stref oznaczonych innymi kolorami biletów. Cena metrobiletu w strefie „kolorowej” obejmuje komunikację autobusową, tramwajową i trolejbusową na całym obszarze metropolii oraz wskazaną kolorem linię kolejową wraz z wszystkimi przystankami kolejowymi na terenie Katowic.

Od czerwca wraz z nowym rozkładem jazdy przybędzie dodatkowych połączeń na trasach Gliwice-Dąbrowa Górnicza, Tychy Katowice oraz Tarnowskie Góry-Katowice. Metropolia na ten cel przeznaczy w tym roku 1,2 mln zł. Rozkład ma obowiązywać od 9 czerwca do 31 sierpnia.

Strefy i ceny:

Metrobilet centralny : Katowice (stacje kolejowe na terenie Katowic oraz komunikacja miejska na terenie Katowic). Cena biletu: 119 zł.

Metrobilet żółty : Tarnowskie Góry, Nakło Śląskie, Radzionków, Bytom, Chorzów, Katowice. Cena biletu: 179 zł.

Metrobilet zielony: Gliwice, Zabrze, Ruda Śląska, Świętochłowice, Chorzów Batory, Katowice. Cena biletu: 179 zł.

Metrobilet czerwony : Dąbrowę Górniczą, Będzin, Sosnowiec, Katowice. Cena biletu: 179 zł.

Metrobilet niebieski : Bieruń, Chełm Śląski, Imielin, Mysłowice, Katowice. Cena biletu: 179 zł.

Metrobilet pomarańczowy: Kobiór, Tychy, Łaziska Górne, Mikołów, Katowice. Cena biletu: 179 zł.

W sprzedaży dostępny będzie również bilet miesięczny obowiązujący we wszystkich sześciu strefach, czyli obejmujący wszystkie przystanki kolejowe na całym obszarze metropolii. Cena: 229 zł.


Źródło : https://www.fakt.pl/