Kierownik jednego z tyskich ośrodków szkoleniowych dla kierowców zatrzymany.

 


Tyscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą wykryli proceder nielegalnego wystawiania zaświadczeń uzyskania świadectwa kwalifikacji zawodowej. Nieuczciwy kierownik jednego z ośrodków szkoleniowych kierowców usłyszał 205 czynów korupcyjnych, związanych z wydaniem zaświadczeń o odbyciu kursu, którego nie było. Śledczy w tej sprawie zebrali 16 tomów akt i przesłuchali ponad 270 świadków. Akt oskarżenia trafił już do sądu. Za te przestępstwa mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą tyskiej komendy zakończyli śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową w Tychach. Dzięki wnikliwym ustaleniom, stróże prawa wpadli na ślad przestępczego procederu, polegającego na nielegalnym wystawianiu kierowcom drogowych świadectw uzyskania kwalifikacji zawodowej, poświadczających ukończenie szkolenia okresowego odpowiedniego do pojazdu, którym wykonują przewóz. Kurs taki miał, zgodnie z rozporządzeniem, trwać 5 dni, a w efekcie nie był wogóle organizowany.

Taką działalność prowadził 57-letni kierownik jednego z tyskich ośrodków szkoleniowych kierowców. Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mężczyźnie 205 czynów korupcyjnych.

Sprawa została wszczęta w październiku 2017 roku, a w marcu tego roku został sporządzony akt oskarżenia. Przez około 1,5 roku policjanci przesłuchali w tej sprawie kilkaset osób, zebrali 16 tomów akt zawierających łącznie blisko 3,2 tys. kart oraz przeanalizowali zabezpieczone dokumenty i zapisy monitoringu. 57-latek uczynił sobie z popełnianych przestępstw stałe źródło dochodu. Zostały przedstawione mu zarzuty, do których się przyznał i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Za to przestępstwo grozi mu kara nawet 10 lat więzienia.


Źródło : http://www.tychy.slaska.policja.gov.pl/