Rekordowa liczba wniosków w budżecie partycypacyjnym w Tychach.

 


Zakończył się nabór wniosków do VI edycji Budżetu Partycypacyjnego. Wpłynęły 202 wnioski – najwięcej w historii tyskiego budżetu, ta liczba może się jeszcze zmienić, bo wciąż spływają wnioski wysłane pocztą.

Od trzech lat regularnie rośnie liczba wniosków, które mieszkańcy składają w ramach kolejnych edycji budżetu obywatelskiego. W tym roku padł rekord, po raz pierwszy do magistratu wpłynęło ponad 200 wniosków.

 – To dowód na to, że program wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców, a  tyszanie chcą współdecydować o tym, jakie projekty, istotne dla nich czy dla ich sąsiadów mają być  realizowane. To ważne w kontekście budowania społeczeństwa obywatelskiego – mówi Maciej Gramatyka- z-ca prezydenta miasta Tychy ds. społecznych. 

 Wśród projektów, które dotyczą konkretnych dzielnic miasta tradycyjnie już, podobnie jak w poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego, pojawiły się propozycje dotyczące budowy chodników, parkingów i oświetlenia, a także altan śmietnikowych i nasadzeń zieleni.

 – Niezmiennie popularnością cieszą się także place zabaw i siłownie plenerowe. W VI edycji budżetu pojawiły się też wnioski dotyczące organizacji, festynów, warsztatów oraz imprez integracyjnych – wylicza Krystyna Rumieniuich z UM Tychy.

W tegorocznej edycji po raz pierwszy można było zgłaszać projekty ogólnomiejskie – skierowane są do mieszkańców całego miasta. W sumie wpłynęło ich 40, najwięcej z nich dotyczyło placówek oświatowych.

Po raz drugi w tyskich budżecie partycypacyjnym swoje propozycje zgłaszać  mogły dzieci (wcześniej, by uczestniczyć w programie trzeba było mieć skończone 16 lat).  Z takiej możliwości skorzystał np. 9-letni Patryk.

– 9-latek w przesłanym wniosku przedstawił projekt o nazwie „Wyskocz na miasto”. Chodzi o budowę parkuru, czyli przestrzeni wypełnionej murkami, schodami i innymi przeszkodami, które w ramach zabawy należy pokonać w jak najbardziej efektywny sposób – mówi Iwona Bińkowska z UM Tychy.

 Teraz czas na kolejny etap – ocenę formalną i merytoryczną wniosków, która potrwa do 30 kwietnia. Na maj i czerwiec zaplanowano  spotkania z mieszkańcami Okręgów Konsultacyjnych.  Głosowanie potrwa od 6 września do 20 września 2019 r. Nazwy projektów, jakie w tej edycji budżetu partycypacyjnego zostaną zrealizowane poznamy 4 października 2019 roku.

Wszelkie informacje dot. Budżetu Partycypacyjnego w Tychach można znaleźć na stronie: razemtychy.pl.


Źródło : http://umtychy.pl/