Oszuści wciąż próbują oszukiwać starsze osoby.

 


Policja apeluje: Oszuści tzw. metodami „na wnuczka” i „na policjanta” wciąż próbują oszukiwać starsze osoby. Po raz kolejny przestrzegamy mieszkańców o tym, że legendy sprawców są różne i bardzo wiarygodne dlatego musimy być czujni. Nie dajmy się zwieść! W czwartek  w Tychach ofiarą nieuczciwego oszusta została 75-letnia kobieta.

W czwartek dyżurny tyskiej komendy otrzymał zgłoszenie o oszustwie 75-letniej kobiety. Niestety starsza pani uwierzyła w legendę oszustki, która posłużyła się tzw. metodą na wnuczka. Sprawczyni podając się za córkę seniorki powiedziała, że spowodowała śmiertelny wypadek i aby nie trafić do więzienia potrzebuje dużej gotówki. Następnie słuchawkę przejął rzekomy policjant, który poinstruował 75-latkę dokładnie co ma mówić i co ma robić. Kobieta miała powiedzieć mężowi, by o konkretnej godzinie stawił się do komendy, gdzie zostanie przesłuchany oraz że zjawi się u niej osoba, której należy przekazać pieniądze. Niestety kobieta bezgranicznie uwierzyła w słowa osób po drugiej stronie słuchawki i tym sposobem straciła 25 tys. złotych. W momencie, gdy mąż seniorki poszedł do komendy pewny, że prawdziwi policjanci zajmują się sprawą wypadku jego córki, wówczas kobieta, która była sama w mieszkaniu przekazała gotówkę kurierowi.

Pamiętajmy, że najważniejszą zasadą, o której należy pamiętać, aby nie stać się ofiarą oszusta jest zweryfikowanie informacji podawanych przez mówiącego. Co więc robić, gdy zadzwoni do nas osoba podająca się za kogoś z rodziny lub też przedstawiając historię dotyczącą kogoś z naszych bliskich? Nie traćmy głowy, rozłączmy się i zatelefonujmy do syna, córki czy wnuka, upewniając się czy na pewno jest w tarapatach i potrzebuje pieniędzy. Zajmie nam to minutę, a dzięki temu nie stracimy oszczędności życia. Niestety w tym przypadku seniorzy za późno zorientowali się, że ich córka jest w pracy i nie spowodowała żadnego wypadku. Oszuści stają się coraz bardziej wyrafinowani i coraz częściej starają się uprawdopodobnić opisywane okoliczności udziałem kogoś zaufanego np. policjanta tak jak w tym przypadku.

Ponadto wczoraj na terenie miasta doszło także do usiłowania kolejnego oszustwa, gdzie nieznany sprawca również podawał się za członka rodziny próbując wyłudzić 50 tys. złotych. Poszukiwaniami sprawców w tych sprawach zajmują się już tyscy policjanci i zwracają się do Państwa z apelem, aby zachować ostrożność i rozwagę w kontakcie z fałszywymi krewnymi. Pamiętajmy, że oszust bez skrupułów wykorzysta naszą ufność i łatwowierność.


Źródło : http://www.tychy.slaska.policja.gov.pl/